Schoeneich Józef (1908-1988) ps. „Dąb” – nauczyciel, kwatermistrz Obwodu AK „Mięczaki”.
Urodził się 12 lutego 1908 r. w Rosnowie k. Szreniawy, jako syn włodarza Andrzeja i Marii z domu Chęcik. Po ukończeniu 4 klasowej szkoły w Konarzewie rozpoczął naukę w Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Poznaniu, którą ukończył w roku 1928. Podejmował kolejne posady nauczycielskie w Grzebienisku i Dusznikach. W latach 1930-1937 był nauczycielem w 4-klasowej szkole w Chojnie, skąd przeniesiony został do Huty w powiecie czarnkowskim. Jego pasją życiową było pszczelarstwo.
W dniu wybuchu wojny ewakuował się wraz z rodziną do Warszawy. Tam przeżył oblężenie i kapitulację miasta. Po zakończeniu działań wojny obronnej powrócił do Chojna, gdzie otrzymał nakaz pracy w firmie budowlanej Ericha Neugebauera w Sierakowie. Wykonywał w niej początkowo prace robotnika i cieśli, a następnie siły biurowej. Jesienią 1942 r. został zaprzysiężony do Armii Krajowej. Objął z czasem obowiązki kwatermistrza Obwodu „Mięczaki”. Uniknął aresztowania w dniu 8 sierpnia 1944 r., ostrzeżony przez swą najstarszą córkę Halinę. Do stycznia 1945 r. ukrywał się.
Po ucieczce Niemców z Chojna zorganizował natychmiast w tamtejszej szkole naukę dla polskich dzieci. 20 marca 1945 r. powrócił na swe przedwojenne stanowisko w Hucie (pow. Czarnków). W roku 1947 został przymuszony do wstąpienia do PPS. Poza pracą na terenie prowadzonej przez siebie szkoły, angażował się bardzo w działalność społeczna na niwie podnoszenia kwalifikacji zawodowych młodych nauczycieli i rozwoju życia kulturalnego regionu czarnkowskiego. 1 września 1970 r. przeszedł na emeryturę, nie wyłączając się z aktywności społecznej. Zmarł w Hucie 5 września 1988 r. i tam został pochowany.
Ożeniony z Łucją Radziej doczekał się czworga dzieci: Halina, Aleksandra, Maria, Janusz.
Opr. JTŁ
Źródła:
1. „Uczestnictwo Sierakowian w walce przeciwko okupantowi hitlerowskiemu na terenie Ziemi Sierakowskiej”, Sieraków 1980, s. 43.
2. Relacje mieszkańców Chojna: dr Joachima Radzieja i Anny Szpringier.
3. Relacje członków rodziny.
4. Korespondencja z dr Joachimem Radziejem – rękopisy w posiadaniu Redakcji.
5. Inskrypcje nagrobne.
6. Korespondencja Leona Radzieja „Raka” z 5 września 1979 r.
7. Sierakowskie Zeszyty Historyczne 9, listopad 2012, s..
8. Własnoręczny życiorys Józefa Schoeneicha – kopia w archiwum SZH
9. Kopia fragmentu przedwojennego dowodu osobistego.