Sroka Zygmunt (1920-1989) – krawiec, członek Szarych Szeregów.
Urodzony 14 września 1920 r. w Chojnie – syn Stefana i Heleny z d. Błoch. Czeladnik krawiecki, specjalizujący się w szyciu mundurów i sutann. Harcerz 4. DH im. Stefana Czarneckiego w stopniu wywiadowcy. Zamieszkały w Sierakowie przy ul. Wronieckiej 18. Przed wybuchem wojny przeszedł przeszkolenie wojskowe. Posiadał stopień szeregowego Nie otrzymał jednak karty mobilizacyjnej i nie uczestniczył w kampanii wrześniowej. Po powrocie aktywnie udzielał się w sierakowskim środowisku Szarych Szeregów, gdzie pełnił funkcję zwiadowcy. Aresztowany 8 sierpnia 1944 r. w trakcie próby przenoszenia do Chojna pisemnej informacji o aresztowaniach w Sierakowie. Podczas przesłuchań w Domu Żołnierza w Poznaniu został bestialsko pobity. Następnie więziony w obozie karnym poznańskiego gestapo w Żabikowie (nr 18 079). Zwolniony przed terminem w wyniku interwencji dyrektora Stada Ogierów mjr Siegfreda von Sidov i skierowany natychmiast do pracy w przemyśle zbrojeniowym na terenie Międzychodu, a następnie Niemiec. Nigdy nie odzyskał zdrowia utraconego w następstwie pobicia w śledztwie. Podczas wykonywanej pracy przymusowej przeszedł przeszkolenie jako kreślarz.
Po wojnie zamieszkał w Szamotułach i pracował w Zakładzie Energetycznym. Uzupełnił wykształcenie na kursach rachunkowo-księgowych w Katowicach. Przeszedł na emeryturę w roku 1982. Zmarł 26 grudnia 1989 r. w Szamotułach i tam został pochowany.
Przez całe swe dorosłe życie nie ubiegał się o jakiekolwiek zadośćuczynienie z tytułu poniesionych strat w czasie wojny lub innych krzywd. Uważał to za niemoralne. Nie potępiając innych, twierdził, że wojna ma swoje prawa, a do działalności konspiracyjnej nikt nikogo nie zmuszał. Był to dobrowolny, patriotyczny obowiązek, z tytułu czego nie można czerpać korzyści. Nie przystąpił do żadnego ze związków kombatanckich.
Żonaty z Wandą Sudoł. Miał córkę Reginę.
Opr. JTŁ
Źródła:
1. „Spis członków 4 Drużyny Harcerskiej im. Stefana Czarneckiego w Sierakowie” – rękopis autorstwa drużynowego phm. Czesława Korka, poz. 29.
2. http://www.straty.pl/index.php/szukaj-w-bazie
3. „Sierakowskie Zeszyty Historyczne” 4, sierpień-wrzesień 2009, s. 91, 127, 130 i 148.
4. „Sierakowskie Zeszyty Historyczne” 9, listopad 2012, s. 55.
5. Relacja ustna córki Reginy Tarczewskiej z Szamotuł.