Urodził się w Poznaniu. W 1932 ukończył Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i w tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Prawno – Ekonomicznym UP. Harcerz 16 PHD im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego; phm.
Od października 1939 członek organizacji „ Ojczyzna ”. Uczestniczył w redagowaniu i kolportowaniu biuletynów zawierających informacje z nasłuchów zagranicznych stacji radiowych. Biuletyny te były przeznaczone dla członków kierownictwa „ Ojczyzna ”, a później również dla władz Głównej Delegatury Rządu RP dla ziem polskich wcielonych do Rzeszy. Redagował pismo „Polska” od grudnia 1939 aż do aresztowania. Przy pomocy harcerzy 16 PHD zorganizował powielarnię i kolportaż tego pisma. Wraz z Kiryłem Sosnowskim utworzył dział dokumentacyjny „ Ojczyzny ”, którego zadaniem było gromadzenie informacji o położeniu ludności polskiej na ziemiach wcielonych do Rzeszy. Zebrany materiał był podstawą do opracowywanych raportów sytuacyjnych z tych obszarów, kierowanych do władz polskich na emigracji, Watykanu ( o położeniu duchowieństwa i Kościoła), a także do konspiracyjnych władz polskich cywilnych i wojskowych w Warszawie.
Kiełczewski był również organizatorem archiwum „ Ojczyzny ”, które z czasem stało się archiwum Głównej Delegatury Rządu RP dla ziem polskich wcielonych do Rzeszy. Część archiwum 1942 roku wpadła w ręce Gestapo w związku z aresztowaniami członków „ Ojczyzny ” i Głównej Delegatury. W 1940 z ramienia organizacji „ Ojczyzna ” współtworzył Biuro Głównej Delegatury Rządu w Poznaniu, zajmując się m.in. organizacją Wydziału Dokumentacji i Propagandy. Był zastępcą kierownika tego Wydziału Kiryła Sosnowskiego, a po jego wysiedleniu do Generalnej Guberni samodzielnie kierował Wydziałem aż do swego aresztowania.