Święto Wojska Polskiego
03-08-2009
Dowódca Garnizonu Poznań zaprasza na uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego, które odbędą się 13 sierpnia 2009 r. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Stefana Czarnieckiego Poznań, ul. Wojska Polskiego 86/90.
Program uroczystości :
10.00 – 11.00 – Msza św. w intencji żołnierzy Wojska Polskiego – Kościół Garnizonowy Poznań, ul. Szamarzewskiego,
11.20 – przejazd uczestników uroczystości do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych,
11.40 wejście kompanii honorowej, OR SP oraz pododdziałów towarzyszących,
12.00 – złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu, przegląd pododdziałów i przywitanie
- wciągnięcie flagi narodowej, odegranie hymnu państwowego,
-...
Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Sierakowie
03-08-2009
Komitet Obchodów Upamiętnienia Działalności Inspektoratu rejonowego Armii Krajowej „Zachód” i Środowiska Szarych Szeregów w Sierakowie ma zaszczyt zaprosić Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, która odbędzie się w sobotę 8 sierpnia 2009 r. w 65. rocznicę masowych aresztowań sierakowskiej młodzieży harcerskiej i żołnierzy Armii Krajowej przez niemieckie władze okupacyjne.
Program obchodów :
17.00 – wykład mgr Aleksandry Pietrowicz z Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu pt. „Polskie Państwo Podziemne w Wielkopolsce na tle systemu okupacyjnego, funkcjonującego w Okręgu Rzeszy „Kraj...
Bolesna strata
03-08-2009
Dnia 29 lipca 2009 roku w wieku 96 lat zmarł w Poznaniu
Stanisław Siwek Krajna
żołnierz Armii Krajowej, członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Od połowy 1942 roku, po zaprzysiężeniu, działał w wywiadzie AK, przekazując do Komendy Inspektoratu Rejonowego Armii Krajowej w Poznaniu kopie tajnych dokumentów technicznych związanych z produkcją broni z byłych zakładach HCP – wówczas DWM (Deutsche Waffen Und Munitionsfabriken). Aresztowany przez Gestapo, w lutym 1944 roku, przeszedł okrutne śledztwo. Przeżył wojnę. Udzielał się następnie w pracy społecznej w wielu poznańskich organizacjach.
Pogrzeb odbędzie się 4 sierpnia o godzinie 11:30 na cmentarzu...
Uroczystości 65 rocznicy Powstania Warszawskiego
21-07-2009
Zarząd Okręgu Poznań Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko „Syrena” zapraszająna uroczystości 65 rocznicy WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO W DNIU 1 SIERPNIA 2009 ROKU,które odbędzie się pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego Pana Piotra Florka
Program UroczystościGodz. 15.30 - Msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela ul. Fredry 11 złożenie kwiatów i zapalenie znicza w kruchcie kościoła pod Tablicą Pamięci Żołnierzy Powstania Warszawskiego - złożenie przez delegacje kwiatów pod Tablicami Pamięci w krużgankach kościoła oo. Dominikanów
Godz. 17.00 - GODZINA „W” - Zgromadzenie przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i...
Śmierć zatępcy Prezydenta Miasta Poznania Macieja Frankiewicza
16-06-2009
Wiadomość o nagłej śmierci zastępcy prezydenta miasta Poznania Macieja Frankiewicza - jak grom z jasnego nieba spadła na, poznańskie społeczeństwo - także na podziwiających go członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W życiu, których uczestniczył, pomagał, był na wszystkich patriotycznych uroczystościach zachwycając zebranych wygłaszanymi bez kartki przemówieniami, doskonałą polszczyzną i znajomością tematu.
Wszystkie spotkania z okazji rocznic bohaterów Armii Krajowej, młodzieży Z Kół Przyjaciół AK odbywały się z jego udziałem. Miał tak wiele zainteresowań i dokonań w młodym zaledwie 50-leciu swego życia w dziedzinie sportu, kultury,...
Prezentacja książki ks. bp. M. Jędraszewskiego
10-05-2009
20 maja 2009 r. w Instytucie Pamięci Narodowej w Poznaniu, w sali wykładowej im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” odbędzie się spotkanie poświęcone prezentacji książek ks. bp. M. Jędraszewskiego p.t. „Teczki na Baraniaka”, „Świadek”, „Kalendarium działań S.B.” powstałej we współpracy z Oddziałem IPN w Poznaniu.
W programie obszerny wykład wygłosi ks. bp. Marek Jędraszewski autor książki, prof. Wydziału Teologicznego UAM poświęcony Metropolicie Poznańskiem Arcybiskupowi Antoniemu Baraniakowi.
Ks. arcybiskup Baraniak został aresztowany 25 września 1953 roku wraz z prymasem Wyszyńskim. W latach 1953-1955 był więziony przy ul. Rakowieckiej W Warszawie....
Wystawa pt. „Ludzie konspiracji w Południowo-Zachodniej Wielkopolsce”
20-04-2009
29 kwietnia 2009 r. w Oddziale Archiwum Państwowego w Lesznie odbędzie się otwarcie wystawy pt. „Ludzie konspiracji w Południowo-Zachodniej Wielkopolsce”. Organizatorami wystawy są Instytut im. Stefana „Grota” Roweckiego w Lesznie pod patronatem medialnym Panoramy Leszczyńskiej i Archiwum. Państwowe w Lesznie. Całość spotkania poprowadzi dyrektor Archiwum mgr Elżbieta Olender, a referat programowy wygłosi Inspektor Rejonu Leszno. Zapraszamy!
Spotkanie z Powstańcami Warszawskimi „Szarych Szeregów”
17-04-2009
25 kwietnia 2009 r. w Instytucie Geologii uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ul. Maków Polnych 16 w Poznaniu, odbędzie się spotkanie z Powstańcami Warszawskimi „Szarych Szeregów” Andrzejem Rumiankiem pseudonim „Tygrys” walczącym w zgrupowaniu „Róg” na Starówce i Stanisławem Rumiankiem, pseudonim „Wilk” walczącym również w zgrupowaniu „Róg”, batalion „Bończa” 102 kompania, którzy wygłoszą wspomnienia o swoim udziale w Powstaniu Warszawskim. Zapraszamy!
Wystawa o Powstańcach Wielkopolskich
27-03-2009
W Wielkopolskim Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu została otwarta wystawa pt. „Powstańcy wielkopolscy w Forcie VII”.
Na wystawę zaprosił kombatantów ŚZŻAK dyrektor Lech Dymarski. Kuratorem wystawy był Leszek Wróbel.
Pokaz filmu "Generał Nil"
25-03-2009
1 kwietnia 2009 roku przed premierą w kinach filmu biograficznego „Generał Nil” Instytut Pamięci Narodowej zaprasza b. żołnierzy Armii Krajowej, nauczycieli historii i opiekunów Towarzystw Przyjaciół AK do „Multikina” na bezpłatny seans o Generale Auguście Emilu Fieldorfie.
Reżyserem filmu uwieczniającego tragiczny los wielkiego bohatera jest Ryszard Bugajski, a kreację aktorską stworzył Olgierd Łukaszewicz, wcielając się w postać Generała „Nila” z niezwykłą siłą wyrazu.
Historia Emila Fieldorfa to pasmo walk i poświęcenia dla Polski, aż do najwyższej ceny, jaką zapłacić może człowiek w obronie ideałów - śmierci. Generał „Nil” był żołnierzem...
Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego pt. „Żołnierze Wyklęci – Losy Niepokornych”.
20-03-2009
31 marca 2009 roku w sali wykładowej im. gen. Stefana Roweckiego Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu odbędzie się spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego pt. „Żołnierze wyklęci – Losy Niepokornych”.
Aleksandra Pietrowicz i Agnieszka Łuczak opracuje referat na temat „Aparat bezpieczeństwa wobec Wielkopolan w latach 1945 – 1956”. Zostaną też wyświetlone filmy dokumentalne Wincentego Ronisza.
Spotkanie z Augustem Kowalczykiem
13-03-2009
22 marca 2009 roku w auli VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się spotkanie młodzieży, na które również zaproszeni są kombatanci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, ze znanym aktorem Augustem Kowalczykiem, żołnierzem Armii Krajowej i byłym więźniem AL Auschwitz.
Stopień kapitański
12-03-2009
Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Zawisza” w Krobi przekazało zawiadomienie, że decyzja MON Nr 497 por. Józef Szczepaniak syn Edmunda został mianowany na stopień kapitana. Gratulujemy!
Medal PRO MEMORIA dla ks. prałata hm. Konrada Kaczmarka
12-03-2009
Z radością podajemy wiadomość o uhonorowaniu długoletniego kapelana Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Zawisza” w Krobi – ks. prałata hm. Konrada Kaczmarka medalem PRO MEMORIA nadanego przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za Jego zasługi dla ŚZŻAK. Gratulacje!
Spotkanie z autorami najnowszych wydawnictw Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu
11-03-2009
Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu – Ireneusz Adamski – zaprasza członków ŚZŻAK na prezentację książek najnowszych wydawnictw Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu. Prezentacji tej będzie też towarzyszył pokaz fragmentu filmu pt. „Bezpieka, Pretorianie komunizmu”.
Zaprezentowane zostaną następujące książki :- „Władze wobec kościołów i związków wyznaniowych w Wielkopolsce w latach 1945 – 1956” pod redakcją Konrada Białeckiego,- „Zmagania ze społeczeństwem. Aparat bezpieczeństwa wobec Wielkopolan w latach 1945 – 1956” pod redakcją Agnieszki Łuczak i Aleksandry Pietrowicz,- „Obrazy PRL. O konceptualizacji...
Zebranie organizacyjne „Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Armii Krajowej” w Środzie Wielkopolskiej
06-03-2009
4 marca 2009 roku w Bibliotece Miejskiej w Środzie Wielkopolskiej odbyło się walne zebranie organizacyjne „Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Armii Krajowej”. W czasie obrad został wybrany zarząd, w skład którego weszli :
- prezes – Stanisława Maćkowiak,
- z-ca prezesa – Tadeusz Król,
- sekretarz – Teresa Księżuk,
- skarbnik – Emilia Kalicka,
- członek – Ewa Rutkowska,
W skład Komisji Rewizyjnej weszli :
- przewodnicząca – Małgorzata Sęczkowska,
- sekretarz – Bożena Sęk,
- członek – Helena Pawlak,
Towarzystwo postawiło sobie za zadanie otoczenie opieką żyjących jeszcze weteranów i mogił żołnierskich.
Zarząd Koła Światowego Związku...
Porozumienie o współpracy dotyczące upowszechnienia tradycji i dziedzictwa ideowego AK
18-01-2008
14 stycznia 2008 roku w Poznaniu zostało zawarte porozumienie pomiędzy Wielkopolskim Kuratorem Oświaty a Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej w sprawie upowszechnienia w szkołach i placówkach nadzorowanych przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty wiedzy historycznej dotyczącej dziejów Polski i losów obywateli w latach 1939 – 1989 oraz upowszechnienie tradycji i dziedzictwa ideowego Armii Krajowej.
ŚZŻAK reprezentował prezes Jan Górski. Strony porozumienia zobowiązały się do utworzenia zespołu roboczego składającego się z przedstawiciela Kuratorium Oświaty w Poznaniu i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który będzie ukierunkowywał i koordynował...