Zaproszenie na uroczystości w Raszkowie
01-07-2023
Zaproszenie na załączonych zdjęciach
79. ROCZNICA ZAMORDOWANIA GEN. HENRYKA KOWALÓWKI i oficerów jego sztabu w obozie karno-śledczym w Żabikowie
01-07-2023
31 maja 2023 roku o godz. 10:00 została odprawiona msza św. w kościele pw. św. Barbary w intencji ofiar pomordowanych podczas II wojny światowej, a po jej zakończeniu uroczystość kontynuowano na terenie byłego obozu karno-śledczego w Żabikowie. Kolejny raz uczczono śmierć gen. Henryka Kowalówki Komendanta AK Okręgu Poznań oraz płk. Jana Kamińskiego – szefa sztabu Okręgu , kpt. Zbigniewa Krzekotowskiego – szefa Wydziału I, por. Donata Wyderkowskiego – szefa Wydziału V, ppor. Leona Piaseckiego – szefa Wydziału III i por. Konrada Latanowicza – szefa Wydziału VI.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, członkowie...
Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy 2023
21-06-2023
Przepraszamy za przerwę w bieżącym informowaniu o aktualnościach. Wynikła ona z problemów technicznych. Wyrażamy nadzieję, że problem ten nie będzie się powtarzał.
Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Okręgu Wielkopolska odbył się w piątek 17 marca 2023r. Wybrano na nim nowe władze Okręgu. Z uwagi na śmierć poprzedniego Prezesa, płk. lek. Jana Górskiego, która nastąpiła 1 października 2022r, wybrano nowego Prezesa. Został nim Henryk Józefowski, od wielu lat czynnie działający w strukturach Okręgu oraz uczestniczący w uroczystościach i wydarzeniach.
Następnie przeprowadzono głosowanie na członków Komisji Rewizyjnej. Przewodniczącym ponownie został Zenon Jóźwiak,...
19-06-2023
Bohaterów akcji "Bollwerk" w 81. rocznicę jej przeprowadzenia uczczono w Poznaniu. Brawurowa akcja Polaków doprowadziła do podpalenia 21 lutego 1942 roku niemieckich magazynów w porcie rzecznym.
W akcji wziął udział kilkunastoosobowy oddział składający się z żołnierzy AK i mieszkańców poznańskiego Chwaliszewa. Niemal wszyscy jej uczestnicy zostali zamordowani bądź zamęczeni przez Niemców. Według historyków przedsięwzięcie było największą i najbardziej spektakularną akcją dywersyjno-sabotażową Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu. Dzięki niej zniszczono tony żywności, broń, koce, ogromne zapasy ciepłej odzieży przeznaczonej dla żołnierzy Wehrmachtu...
81. rocznica przemianowania ZWZ w AK
20-02-2023
14 lutego w 81. Rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej, rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, w Armię Krajową wspólnie z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicze pamięci przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
Zapal znicz pamięci
13-02-2023
Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji zainicjowanej przez ŚZŻAK i Instytut Pamięci Narodowej:
Zapal Światło Pamięci Bohaterom Armii Krajowej
Wystarczy wieczorem 14 lutego ustawić zapaloną świece w oknie.
Można również udostępnić w mediach społecznościowych jedną z zamieszczonych poniżej grafik. Dostępny jest również plakat w wersji pdf (patrz załącznik)
Apel Prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK w imieniu Żołnierzy Armii Krajowej
13-02-2023
Apel w załączniku
Jan Podhorski odszedł na wieczną wartę
23-01-2023
Jan Podhorski urodził się w Budzyniu pow. Chodzież w patriotycznej rodzinie. Jego ojciec Maksymilian był powstańcem wielkopolskim odznaczonym Krzyżem Walecznych. Matka, Magdalena z domu Marciniak, pochodziła z rodziny włościańskiej. W 1927 r. rodzina zamieszkała w Rakoniewicach w powiecie wolsztyńskim. Tam Jan ukończył szkołę powszechną, był harcerzem w Drużynie im. Tadeusza Kościuszki. Jest absolwentem Gimnazjum w Wolsztynie.
Od 24 sierpnia 1939 r. ochotnik batalionu Obrony Narodowej „Opalenica”. 12 września 1939 r. walczył pod Sompolnem, a pod Sannikami dostał się do niewoli. Po kilku miesiącach wrócił do Rakoniewic, aresztowany przez gestapo, torturowany, uciekł...
Urodziny Joanny Kiącej-Fryczkowskiej
05-10-2022
Swoje 95. urodziny obchodziła major Joanna Kiąca-Fryczkowska. Uczestniczka Powstania Warszawskiego, żołnierz Armii Krajowej i więźniarka nazistowskich obozów koncentracyjnych, między innymi w Ravensbrück. Po wojnie ukończyła studia medyczne jako specjalistka od chorób wewnętrznych i geriatrii. Przez wiele lat pracowała jako lekarz we Wschowie. Od 1977 r. mieszka w Lesznie. Pani Prezes cały czas aktywnie działa w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej , bierze czynny udział w uroczystościach państwowych i patriotycznych. Szczególnie ceni spotkania z młodzieżą, propagując etos obrony ojczyzny i służby wojskowej. Za swoją postawę została odznaczona m.in....
Prezes Syreny, Janusz Gunderman, odszedł na wieczną wartę
20-06-2022
Nekrolog
11 czerwca 2022 zmarł
śp. mjr Janusz Gunderman
ps. „2671”, „Janusz”
Żołnierz Armii Krajowej
Powstaniec Warszawski , Batalion „Gustaw-Harnaś”
Więzień obozu jenieckiego w Altengrabow XI A
Długoletni Prezes Środowiska „Syrena”
Odznaczony
Krzyżem Walecznych, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem za Warszawę, Medalem Zwycięstwa i Wolności innymi odznaczeniami.
Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny
Cześć Jego pamięci!
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
Okręg Wielkopolska i Środowisko i „Syrena”
Msza św. pogrzebowa odbędzie się 22....
78 rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki
13-06-2022
Dnia 2 czerwca 2022r. miała miejsce 78. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki, komendanta Okręgu Poznań Armii Krajowej, a także Jana Kamińskiego, szefa sztabu Armii Krajowej Okręgu Poznańskiego. Uroczystość odbyła się w Luboniu na terenie byłego obozu karno-śledzcego w Żabikowie. O godzinie 11:00 miejsce miała msza święta polowa, następnie kustosz muzeum w Luboniu-Żabikowie wygłosił referat. Odczytano też apel pamięci oraz złożono kwiaty. W uroczystości wzięli udział:
płk Jan Górski, prezes ŚZŻAK
Andrzej Kamiński – syn zamordowanego płk Jana Kamińskiego
Zenon Wechmann – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych
Teresa...
100 urodziny pułkownika Jana Górskiego
11-05-2022
Jan Górski, lekarz medycyny, prezes Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej urodził się 100 lat temu w Jagninie w powiecie opatowskim. W czasie wojny walczył w szeregach Armii Krajowej Okręgu Radomsko-Kieleckiego, po 1945 r. działał w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Aresztowany, poddany brutalnemu śledztwu, nie załamał się, nie zdradził. W więzieniu spędził prawie 9 lat, w tym rok w celi śmierci. W poniedziałek, 25 kwietnia 2022 r. pułkownik świętował 100. rocznicę urodzin.
Podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, uhonorował jubilata pamiątkowym medalem „Obrońcy Ojczyzny...
Obchody 80. rocznicy Akcji Bollwerk w Poznaniu
14-03-2022
O godz. 9:00 w poznańskiej farze została odprawiona msza św. pod przewodnictwem Biskupa Jana Glapiaka, a o godz. 12 przy pomniku akcji Bollwerk, przy ul. Estkowskiego odbyła się uroczystość związana z 80. rocznicą akcji Bollwerk. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, organizacji kombatanckich i wojska. m.in. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, a także minister Szymon Szynkowski vel Sęk. - Operacja, która została wykonana na rozkaz gen. Sikorskiego, zakończyła się sukcesem. W nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku żołnierze ZWZ-AK pod dowództwem st. sierżanta Michała Garczyka oraz...
80. rocznica Bollwerk - zaproszenie
19-02-2022
W niedzielę 20 lutego o godz. 12:00 pod pomnikiem na ulicy Estkowskiego będzie miała miejsce 80 rocznica akcji Bollwerk. Chętnych zapraszamy do uczestnictwa.
80. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w AK
18-02-2022
14 lutego 2022 r. z okazji 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową wspólnie z prezesem ŚZŻAK płk. Janem Górskim, wiceprezes kpt. Marią Krzyżańską i wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy znicze pamięci przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Uroczystość uświetnił poczet sztandarowy Koła Gniezno ŚZŻAK. Z powodu pandemii uroczystości odbyły się w reżimie sanitarnym.
Życzenia świąteczne
22-12-2021
w załączniku życzenia Zarządu Okręgu oraz Zarządu Głównego
Zaproszenie na obchody Święta Niepodległości
08-11-2021
W dniu 11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Szczegóły w załączeniu
Sprzątanie kwatery AK
08-11-2021
Wspólnie z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej i członkami Stowarzyszenia Odra-Niemen sprzątamy kwaterę żołnierzy Armii Krajowej.
Akcja "Zapal znicz pamięci"
08-11-2021
Trwa akcja „Zapal znicz pamięci”, która ma na celu upamiętnić przedstawicieli polskich warstw przywódczych zamordowanych na terenach II RP wcielonych do III Rzeszy. Znicz zapaliliśmy przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, pod tablicą Adolfa Bnińskiego, wojewody poznańskiego i Głównego Delegata Rządu na Kraj na ziemie wcielone do III Rzeszy. W 1941 roku aresztowany przez Gestapo i osadzony w pierwszym obozie koncentracyjnym w Forcie VII w Poznaniu. Po ciężkich torturach w 1942 wywieziony i zamordowany pod Stęszewem koło Poznania. Znicz zapaliliśmy również w Forcie VII pod ścianą śmierci.
63. rocznica Powstania Węgierskiego
08-11-2021
Pod tablicami Petera Mansfelda i Romka Strzałkowskiego w Poznaniu, oddaliśmy hołd najmłodszym ofiarom Powstania Węgierskiego i Czerwca 1956. 23 pażdziernika 1956 wybuchło Powstanie Węgierskie, które wsparli szczególnie mieszkańcy Poznania i Wielkopolski.
Obchody 82 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego
28-09-2021
Corocznie 27 września wiernie oddajemy hołd twórcom i uczestnikom Polskiego Państwa Podziemnego. To patriotyczne zobowiązanie pamiętania pozwala na utrwalanie wiedzy o fenomenie konspiracyjnych struktur, a w tym podkreślenie, że także Wielkopolanie mieli swój ważny udział w ich tworzeniu. To okazja na wyrażenie szacunku i wdzięczności za ich ofiarną służbę Ojczyźnie. Co roku wyłaniamy bohaterów z naszego regionu i przybliżamy ich sylwetki oraz zasługi. Tym razem, w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, wspominamy kapitana Czesława Mocka pseudonim „Spirytus”, „Kordzik” jednego z czołowych działaczy wielkopolskich struktur podziemnych w czasie...
Zaproszenie na uroczystość Polskiego Państwa Podziemnego
20-09-2021
W poniedziałek 27 września odbędzie się coroczna uroczystość powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Szczegóły w załączeniu
Pułkownik Jan Górski odznaczony Medalem „Pro Bono Poloniae”
20-09-2021
1 września w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym mieszkańcom regionu. Decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Medalem „Pro Bono Poloniae” uhonorowany został płk. Jan Górski, prezes Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Serdecznie gratulujemy Panie Pułkowniku !
Uroczystości z okazji 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Poznaniu
13-09-2021
1 września mija 82 rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji odbyła się uroczystość organizowana przez wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego, która rozpoczęła się mszą świętą w Bazylice pw. Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwo odprawiono w intencji poległych i pomordowanych w latach II wojny światowej. Bezpośrednio po mszy św., pod Pomnikiem Armii Poznań, odbyły się główne obchody upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej.
W ceremonii wraz z wojewodą udział wzięli m.in. kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury, służb i inspekcji, harcerze, żołnierze...
Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego
02-08-2021
W niedzielę 1 sierpnia punktualnie o godzinie 17:00 (godzina W) w Poznaniu zawyły syreny, a przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego oddaliśmy hołd Powstańcom Warszawskim 1944 roku.
W trakcie uroczystości druhna ZHR odczytała wspomnienia Marii Uliszewskiej-Kaden, pseudonim "Mirka", sanitariuszki z powstańczego oddziału "Baszta" (zob. niżej). Po wystąpieniu sanitariuszki głos zabrał zastępca prezydenta miasta Poznania, Jędrzej Solarski. Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych odegrała utwór "Warszawianka". Modlitwę za poległych powstańców zmówił ks. prałat Leonard Poloch, kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK. Odczytano także Apel Pamięci, po czym delegacje...
Odznaczenie dla mjr. Stanisława Holaka
02-08-2021
Żołnierz Armii Krajowej major Stanisław Holak, Prezes środowiska „Knieje”, został odznaczony
krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości. Serdecznie gratulujemy Panie Majorze.
Zaproszenie na obchody 77 rocznicy Akcji Burza - Operacja Ostra Brama
06-07-2021
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska Środowisko "Ostra Brama" w Poznaniu oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Poznaniu zapraszają na mszę św. dla oddania hołdu Żołnierzom Armii Krajowej w 77 rocznicę Akcji Burza - Operacja Ostra Brama. Msza odbędzie się 10 lipca 2021 o godz. 18:30 w kościele pw. św. Wojciecha na Wzgórzu Św. Wojciecha w Poznaniu. Po mszy złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy tablicy pamiątkowej w krużgankach kościoła oraz śpiewanie okolicznościowych pieśni.
77 rocznica zamordowania płk. Henryka Kowalówki
14-06-2021
Delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska na czele z kpt. Marią Krzyżańską wraz z władzami samorządowymi Lubonia oraz mjr Zenonem Wechmannem Przewodniczącym Wojewódzkiej Rady kombatantów złożyli wiązanki kwiatów w byłym niemieckim obozie karno-śledczym w Żabikowie w 77 rocznicę zamordowania Komendanta Okręgu Poznań Armii Krajowe płk Henryka Kowalówki i szefa sztabu Okręgu Poznań Armii Krajowej mjr Jana Kamińskiego.
W uroczystości składania wiązanek kwiatów brał udział również syn mjr Jana Kamińskego Andrzej, który w chwili rozstrzelania ojca miał 4 lata. Po wojnie płk Henryk Kowalówka otrzymał awans do stopnia...
79. rocznica akcji Bollwerk
16-02-2021
Akcja Bollwerk podjęta przez żołnierzy Armii Krajowej została przeprowadzona w nocy z 20 na 21 lutego 1942r. Mieszkańcy Poznania wraz ze Szkołą Podstawową nr 40 zbierali się w lutym każdego roku, aby świętować i wspominać rocznicę przeprowadzenia akcji. Niestety, rok 2021 jest wyjątkowy. Pandemia uniemożliwiła gromadne świętowanie uroczystości, jednak prezydent Jaśkowiak wystosował list opisujący upamiętnienie akcji w obecnych warunkach (w załączniku).
Szkoła Podstawowa nr 40 zaprasza również uczniów innych szkół do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym "Bollwerk '42 Pamiętamy", który odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania. Chęć upamiętnienia...
Na wieczny spoczynek odszedł wieloletni prezes środowiska "Jodła"
20-01-2021
W dniu 13 stycznia 2021r. na wieczną wartę odszedł Janusz Wawrzyniak, pogrzeb odbędzie się 21 stycznia. Szczegóły w załączonym nekrologu.