Rocznica akcji Bollwerk
11-03-2024
W środę 28 lutego 2024 w Szkole podstawowej nr 40 im. Mieszka Pierwszego odbyło się upamiętnienie żołnierzy ZWZ-AK i mieszkańców Chwaliszewa, którzy 82 lata temu spalili magazyny niemieckie w porcie nad Wartą. W magazynach Niemcy gromadzili opony, ciepłą odzież, art. spożywcze, ciepłe obuwie, koce dla żołnierzy Wermachtu walczących na terenach Związku Radzieckiego. Straty Rzeszy po spaleniu magazynów były ogromne i wynosiły od 1 do 1,5 miliona marek. Organizatorzy tego przedsięwzięcia zostali aresztowani przez gestapo i skazani przez sady niemieckie na kary śmierci. Podczas uroczystości Prezes ŚZŻAK Henryk Józefowski przypomniał postać starszego sierżanta...
82. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową
26-02-2024
14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) w Armię Krajową (AK).
Jej komendantem został generał Stefan Rowecki , w kampanii wrześniowej dowódca Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej.
Utworzenie AK miało służyć scaleniu wszystkich grup wojskowych, podległych do tej pory różnym, podziemnym ugrupowaniom politycznym, w jedną organizację podległą Rządowi RP na uchodźstwie.
Dzisiaj delegacja SZŻAK Okręg Wielkopolska zapaliła znicz pamięci przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Wiązanki kwiatów złożyły również delegacje Urzędu Marszałkowskiego i 12. Brygady Wojsk Terytorialnych.
14...
Kombatanckie 99 urodziny
19-02-2024
Listopad minął pod znakiem urodzin zasłużonych kombatantów. 99. rocznicę urodzin obchodziła kpt. Maria Krzyżańska, łączniczka Armii Krajowej w Piotrkowie Trybunalskim oraz mjr Zenon Wechmann, harcerz, działacz powojennej organizacji niepodległościowej, który świętował 96. rocznicę urodzin. Oboje w pełni aktywni przewodzą kombatanckim organizacjom.
15 listopada w sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego spotkali się kombatanci, współpracownicy i przyjaciele, by świętować 99. urodziny kpt. Marii Krzyżańskiej. Uroczystość stanowiła doskonałą okazję do wręczenia kpt. Marii Krzyżańskiej medalu pamiątkowego „Wierni AKowskiej przysiędze” w uznaniu...
Spotkanie Pani Wojewody z Wojewódzka Radą Kombatancką
19-02-2024
29 stycznia odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej w Poznaniu, podczas którego członkowie rady wspólnie z Wojewodą Wielkopolską Agatą Sobczyk omówili kalendarium uroczystości patriotycznych w 2024 roku oraz roczne plany i zamierzenia rady.
Wojewódzka Rada Kombatancka w Poznaniu działa od 1991 roku jako organ opiniodawczo-doradczy Wojewody w sprawach integracji środowisk kombatanckich. Przewodniczącym Rady od kilkunastu lat jest mjr Zenon Wechmann, prezes Oddziału Wielkopolska Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. W posiedzeniu ze strony ŚZŻAK Okręg Wielkopolska uczestniczyła kpt. Maria Krzyżańska – wiceprezes Okręgu i Henryk Józefowski...
Sprzątanie kwatery na Junikowie
30-10-2023
Każdego roku przed 1 listopada wspólnie z żołnierzami WOT sprzątamy kwaterę żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Kwatera znajduje się na cmentarzu junikowskim.
83. rocznica Batalionów Chłopskich
30-10-2023
18 października w 83. rocznicę powstania Batalionów Chłopskich pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki odbyła się uroczystość oddania hołdu drugiej co do wielkości formacji zbrojnej po Armii Krajowej. W obchodach wojewódzkich udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, środowisk kombatanckich służb mundurowych, parlamentarzyści, uczniowie poznańskich szkół oraz mieszkańcy miasta Poznania. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, odczytany został Apel Pamięci, zakończony salwami honorowymi w wykonaniu pododdziału honorowego Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Na zakończenie obchodów delegacje złożyły...
84 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego
23-10-2023
Uroczystości z okazji 84 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęły się 27 września br mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Mszy świętej przewodniczył bp Grzegorz Balcerek w intencji poległych i pomordowanych Polaków w II wojnie światowej. Druga część uroczystości odbyła się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK. Organizatorami uroczystości był Urząd Marszałkowski i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska.
84. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu poświęcono zmarłemu w ub. roku płk. lek. med. Janowi Górskiemu, żołnierzowi Armii Krajowej, więźniowi...
Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny
18-09-2023
10 września z okazji Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek wraz z Wojewodą Wielkopolskim Michałem Zielińskim odsłonili w Siedlcu koło Kostrzyna Wlkp. pomnik upamiętniający młode więźniarki niemieckiego obozu pracy przymusowej. W uroczystości brała udział Pani Marianna Staszewska, która podczas wojny jako dziewczynka była zmuszona przez Niemców do niewolniczej pracy w obozie w Siedlcu. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, środowisk kombatanckich oraz mieszkańcy Siedlca. Wspólną wiązankę kwiatów złożyli pod pomnikiem przedstawiciele Wojewódzkiej...
Zmarła Teresa Stanek „Mitsuko” – Prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK
07-09-2023
W dniu wczorajszym do niebieskiej partyzantki odeszła Prezes ZG ŚZŻAK por. Teresa Stanek ps. „Mitsuko”.
W czasie wojny współorganizowała życie kulturalne miasta, koncerty wieczory poetyckie, spotkania z literatami ukrywającymi się w Kielcach. Przez okres wojny uczęszczała na tajne komplety do Gimnazjum i Liceum im. Błogosławionej Kingi.
Po wojnie studiowała archeologię klasyczną i prehistorię Polski. Pracowała w Wydawnictwie „Czytelnik” i w Państwowym Wydawnictwie PWN, gdzie została wybrana na Wiceprzewodniczącą NSZZ „Solidarność” rok 1980.
W latach 1990-2002 r. była Radną Dzielnicy Śródmieście i Gminy Centrum.
Od 1991 r. w Światowym Związku Żołnierzy...
Zaproszenie na 84 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego
07-09-2023
79. rocznica wybuchu powstania warszawskiego
14-08-2023
W poniedziałek 1 sierpnia punktualnie o godz. 17:00 (godz. W) w Poznaniu zawyły syreny , a przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej rozpoczęła się uroczystość z okazji 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych odśpiewano Hymn Narodowy, a żołnierze wciągnęli flagę na maszt.
Po powitaniu gości dr Rafał Sierchuła – pracownik IPN przypomniał jednego z uczestników powstania Adama Borysa ps. „Pług” – dowódcy harcerskiego batalionu „Parasol”, prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnej jednostki powstania warszawskiego. Adam Borys urodził się w Wielkopolsce w Niechanowie powiat...
Oświadczenie ŚZŻAK i FPPP
14-08-2023
Oświadczenie załączamy niżej w formacie zdjęciowym i pliku PDF
Pierwszy Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego
14-08-2023
Pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający Bohaterów Warszawy znajduje się w Słupsku. Został zbudowany w 1945 roku.
07-08-2023
27 lipca w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu zostali odznaczeni zasłużeni Wielkopolanie. Wsród odznaczonych byli kpt. Maria Krzyżańska – wiceprezes ŚZŻAK Okręg Wielkopolska oraz Zbysław Wolek – prezes Koła Gniezno ŚZŻAK . W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczenia wręczyła wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.
Kpt. Maria Krzyżańska została odznaczona Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Medalem Pro Bono Poloniae.
Zbysław Wolek został odznaczony Medalem Pro Patria
Wicewojewoda...
Grób Tupikowskiego
17-07-2023
13 lipca 2023 w 79. Rocznicę bitwy po Krawczunami członkowie ŚZŻAK Okręg Wielkopolska Henryk Józefowski, Ryszard Liminowicz i Marian Macutkiewicz, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz na grobie płk Wilhelma Tupikowskiego ps. „Wilhelm” dowódcy 7 Wileńskiej Brygady AK . Grób znajduje się na cmentarzu junikowskim.
Operacja "Ostra Brama" trwała od 7 do 13 lipca 1944 roku. Miała na celu wyzwolenie Wilna spod okupacji niemieckiej i opanowanie miasta przed nadchodzącymi oddziałami Armii Czerwonej. Początkowo wzięło w niej udział około 4 tysięcy żołnierzy AK. W bezpośrednich walkach o Wilno oraz w zewnętrznych atakach na linie komunikacyjne i pojedyncze oddziały...
80. rocznica ludobójstwa na Wołyniu
17-07-2023
11 lipca podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu i Galicji Wschodniej dokonanego na około 100 000 Polakach przez ukraińskich nacjonalistów UPA , oddaliśmy hołd ofiarom przy tablicy w krużgankach o.o. Dominikanów. Wiązankę kwiatów w imieniu ŚZŻAK złożyli Henryk Józefowski prezes i Ryszard Liminowicz wiceprezes Zarządu Okręgu.
79. rocznica Operacji "Ostra Brama"
17-07-2023
W 79. Rocznicę Akcji Burza Operacji Ostra Brama po mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha w intencji poległych i pomordowanych uczestników Operacji, złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy znicze pod tablica upamiętniającą to wydarzenie. Po uroczystości odbyło się spotkanie w salce parafialnej przy wspólnym śpiewaniu piosenek i poczęstunku partyzanckim. Organizatorem uroczystości był ŚZŻAK Środowisko „Ostra Brama” i Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.
Zaproszenie - Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa Dokonanego przez Ukraińskich Nacjonalistów
05-07-2023
Uroczystości Poznańskiego Czerwca 1956
03-07-2023
Przy Pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 oddaliśmy hołd 58 ofiarom zamordowanym przez władzę komunistyczną podczas Powstania Poznańskiego Czerwca’56. Wiązankę kwiatów pod Pomnikiem złożyli, Henryk Józefowski – prezes i Ryszard Liminowicz – wiceprezes ŚZŻAK Okręg Wielkopolska.
Zaproszenie na uroczystości Ostrej Bramy
03-07-2023
Uroczystości w sobotę 8 lipca, patrz załącznik
Nadanie imienia Szkole Podstawowej w Bieganinie
03-07-2023
W dniu 21 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej w Bieganinie odbyła się wielka uroczystość. Placówka otrzymała imię Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Na odnowionym budynku szkolnym pojawił się mural, z wizerunkiem patronki.
W pięknej inscenizacji, na sali wiejskiej w Bieganinie, spotkała się społeczność szkolna oraz zaproszeni goście. Uczestników uroczystości powitała dyrektor Beata Marciniak, dziękując za przybycie na tak ważne dla szkoły wydarzenie. Sztandar szkoły na ręce pani dyrektor przekazał Burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak. Następnie został on wręczony społeczności uczniowskiej, odebrany przez poczet sztandarowy. Został również...
Uroczystości w Raszkowie
03-07-2023
W środę, 21 czerwca w Raszkowie odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej, walczących z niemieckim nazizmem oraz Żołnierzy Niezłomnych, walczących ze stalinowskim komunizmem.
Uroczystość na raszkowskim Rynku rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski. Gości powitała Katarzyna Pawłowska, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie. Tablicę umieszczoną na obelisku nieopodal pomnika powstańców poświęcił proboszcz parafii Skrzebowa ks. Aleksander Piekielny. Następnie przybliżono sylwetki kapitana Jana Kempińskiego „Błyska” oraz kapitana Czesława Mocka „Spirytusa” – „Kordzika”, których wizerunki zamieszczono na pomniku. Oprócz...
Zaproszenie na uroczystości w Raszkowie
01-07-2023
Zaproszenie na załączonych zdjęciach
79. ROCZNICA ZAMORDOWANIA GEN. HENRYKA KOWALÓWKI i oficerów jego sztabu w obozie karno-śledczym w Żabikowie
01-07-2023
31 maja 2023 roku o godz. 10:00 została odprawiona msza św. w kościele pw. św. Barbary w intencji ofiar pomordowanych podczas II wojny światowej, a po jej zakończeniu uroczystość kontynuowano na terenie byłego obozu karno-śledczego w Żabikowie. Kolejny raz uczczono śmierć gen. Henryka Kowalówki Komendanta AK Okręgu Poznań oraz płk. Jana Kamińskiego – szefa sztabu Okręgu , kpt. Zbigniewa Krzekotowskiego – szefa Wydziału I, por. Donata Wyderkowskiego – szefa Wydziału V, ppor. Leona Piaseckiego – szefa Wydziału III i por. Konrada Latanowicza – szefa Wydziału VI.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, członkowie...
Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy 2023
21-06-2023
Przepraszamy za przerwę w bieżącym informowaniu o aktualnościach. Wynikła ona z problemów technicznych. Wyrażamy nadzieję, że problem ten nie będzie się powtarzał.
Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Okręgu Wielkopolska odbył się w piątek 17 marca 2023r. Wybrano na nim nowe władze Okręgu. Z uwagi na śmierć poprzedniego Prezesa, płk. lek. Jana Górskiego, która nastąpiła 1 października 2022r, wybrano nowego Prezesa. Został nim Henryk Józefowski, od wielu lat czynnie działający w strukturach Okręgu oraz uczestniczący w uroczystościach i wydarzeniach.
Następnie przeprowadzono głosowanie na członków Komisji Rewizyjnej. Przewodniczącym ponownie został Zenon Jóźwiak,...
19-06-2023
Bohaterów akcji "Bollwerk" w 81. rocznicę jej przeprowadzenia uczczono w Poznaniu. Brawurowa akcja Polaków doprowadziła do podpalenia 21 lutego 1942 roku niemieckich magazynów w porcie rzecznym.
W akcji wziął udział kilkunastoosobowy oddział składający się z żołnierzy AK i mieszkańców poznańskiego Chwaliszewa. Niemal wszyscy jej uczestnicy zostali zamordowani bądź zamęczeni przez Niemców. Według historyków przedsięwzięcie było największą i najbardziej spektakularną akcją dywersyjno-sabotażową Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu. Dzięki niej zniszczono tony żywności, broń, koce, ogromne zapasy ciepłej odzieży przeznaczonej dla żołnierzy Wehrmachtu...
81. rocznica przemianowania ZWZ w AK
20-02-2023
14 lutego w 81. Rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej, rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, w Armię Krajową wspólnie z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicze pamięci przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
Zapal znicz pamięci
13-02-2023
Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji zainicjowanej przez ŚZŻAK i Instytut Pamięci Narodowej:
Zapal Światło Pamięci Bohaterom Armii Krajowej
Wystarczy wieczorem 14 lutego ustawić zapaloną świece w oknie.
Można również udostępnić w mediach społecznościowych jedną z zamieszczonych poniżej grafik. Dostępny jest również plakat w wersji pdf (patrz załącznik)
Apel Prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK w imieniu Żołnierzy Armii Krajowej
13-02-2023
Apel w załączniku
Jan Podhorski odszedł na wieczną wartę
23-01-2023
Jan Podhorski urodził się w Budzyniu pow. Chodzież w patriotycznej rodzinie. Jego ojciec Maksymilian był powstańcem wielkopolskim odznaczonym Krzyżem Walecznych. Matka, Magdalena z domu Marciniak, pochodziła z rodziny włościańskiej. W 1927 r. rodzina zamieszkała w Rakoniewicach w powiecie wolsztyńskim. Tam Jan ukończył szkołę powszechną, był harcerzem w Drużynie im. Tadeusza Kościuszki. Jest absolwentem Gimnazjum w Wolsztynie.
Od 24 sierpnia 1939 r. ochotnik batalionu Obrony Narodowej „Opalenica”. 12 września 1939 r. walczył pod Sompolnem, a pod Sannikami dostał się do niewoli. Po kilku miesiącach wrócił do Rakoniewic, aresztowany przez gestapo, torturowany, uciekł...