80. rocznica Bollwerk - zaproszenie
19-02-2022
W niedzielę 20 lutego o godz. 12:00 pod pomnikiem na ulicy Estkowskiego będzie miała miejsce 80 rocznica akcji Bollwerk. Chętnych zapraszamy do uczestnictwa.
80. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w AK
18-02-2022
14 lutego 2022 r. z okazji 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową wspólnie z prezesem ŚZŻAK płk. Janem Górskim, wiceprezes kpt. Marią Krzyżańską i wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy znicze pamięci przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Uroczystość uświetnił poczet sztandarowy Koła Gniezno ŚZŻAK. Z powodu pandemii uroczystości odbyły się w reżimie sanitarnym.
Życzenia świąteczne
22-12-2021
w załączniku życzenia Zarządu Okręgu oraz Zarządu Głównego
Zaproszenie na obchody Święta Niepodległości
08-11-2021
W dniu 11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Szczegóły w załączeniu
Sprzątanie kwatery AK
08-11-2021
Wspólnie z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej i członkami Stowarzyszenia Odra-Niemen sprzątamy kwaterę żołnierzy Armii Krajowej.
Akcja "Zapal znicz pamięci"
08-11-2021
Trwa akcja „Zapal znicz pamięci”, która ma na celu upamiętnić przedstawicieli polskich warstw przywódczych zamordowanych na terenach II RP wcielonych do III Rzeszy. Znicz zapaliliśmy przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, pod tablicą Adolfa Bnińskiego, wojewody poznańskiego i Głównego Delegata Rządu na Kraj na ziemie wcielone do III Rzeszy. W 1941 roku aresztowany przez Gestapo i osadzony w pierwszym obozie koncentracyjnym w Forcie VII w Poznaniu. Po ciężkich torturach w 1942 wywieziony i zamordowany pod Stęszewem koło Poznania. Znicz zapaliliśmy również w Forcie VII pod ścianą śmierci.
63. rocznica Powstania Węgierskiego
08-11-2021
Pod tablicami Petera Mansfelda i Romka Strzałkowskiego w Poznaniu, oddaliśmy hołd najmłodszym ofiarom Powstania Węgierskiego i Czerwca 1956. 23 pażdziernika 1956 wybuchło Powstanie Węgierskie, które wsparli szczególnie mieszkańcy Poznania i Wielkopolski.
Obchody 82 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego
28-09-2021
Corocznie 27 września wiernie oddajemy hołd twórcom i uczestnikom Polskiego Państwa Podziemnego. To patriotyczne zobowiązanie pamiętania pozwala na utrwalanie wiedzy o fenomenie konspiracyjnych struktur, a w tym podkreślenie, że także Wielkopolanie mieli swój ważny udział w ich tworzeniu. To okazja na wyrażenie szacunku i wdzięczności za ich ofiarną służbę Ojczyźnie. Co roku wyłaniamy bohaterów z naszego regionu i przybliżamy ich sylwetki oraz zasługi. Tym razem, w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, wspominamy kapitana Czesława Mocka pseudonim „Spirytus”, „Kordzik” jednego z czołowych działaczy wielkopolskich struktur podziemnych w czasie...
Zaproszenie na uroczystość Polskiego Państwa Podziemnego
20-09-2021
W poniedziałek 27 września odbędzie się coroczna uroczystość powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Szczegóły w załączeniu
Pułkownik Jan Górski odznaczony Medalem „Pro Bono Poloniae”
20-09-2021
1 września w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym mieszkańcom regionu. Decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Medalem „Pro Bono Poloniae” uhonorowany został płk. Jan Górski, prezes Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Serdecznie gratulujemy Panie Pułkowniku !
Uroczystości z okazji 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Poznaniu
13-09-2021
1 września mija 82 rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji odbyła się uroczystość organizowana przez wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego, która rozpoczęła się mszą świętą w Bazylice pw. Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwo odprawiono w intencji poległych i pomordowanych w latach II wojny światowej. Bezpośrednio po mszy św., pod Pomnikiem Armii Poznań, odbyły się główne obchody upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej.
W ceremonii wraz z wojewodą udział wzięli m.in. kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury, służb i inspekcji, harcerze, żołnierze...
Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego
02-08-2021
W niedzielę 1 sierpnia punktualnie o godzinie 17:00 (godzina W) w Poznaniu zawyły syreny, a przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego oddaliśmy hołd Powstańcom Warszawskim 1944 roku.
W trakcie uroczystości druhna ZHR odczytała wspomnienia Marii Uliszewskiej-Kaden, pseudonim "Mirka", sanitariuszki z powstańczego oddziału "Baszta" (zob. niżej). Po wystąpieniu sanitariuszki głos zabrał zastępca prezydenta miasta Poznania, Jędrzej Solarski. Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych odegrała utwór "Warszawianka". Modlitwę za poległych powstańców zmówił ks. prałat Leonard Poloch, kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK. Odczytano także Apel Pamięci, po czym delegacje...
Odznaczenie dla mjr. Stanisława Holaka
02-08-2021
Żołnierz Armii Krajowej major Stanisław Holak, Prezes środowiska „Knieje”, został odznaczony
krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości. Serdecznie gratulujemy Panie Majorze.
Zaproszenie na obchody 77 rocznicy Akcji Burza - Operacja Ostra Brama
06-07-2021
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska Środowisko "Ostra Brama" w Poznaniu oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Poznaniu zapraszają na mszę św. dla oddania hołdu Żołnierzom Armii Krajowej w 77 rocznicę Akcji Burza - Operacja Ostra Brama. Msza odbędzie się 10 lipca 2021 o godz. 18:30 w kościele pw. św. Wojciecha na Wzgórzu Św. Wojciecha w Poznaniu. Po mszy złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy tablicy pamiątkowej w krużgankach kościoła oraz śpiewanie okolicznościowych pieśni.
77 rocznica zamordowania płk. Henryka Kowalówki
14-06-2021
Delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska na czele z kpt. Marią Krzyżańską wraz z władzami samorządowymi Lubonia oraz mjr Zenonem Wechmannem Przewodniczącym Wojewódzkiej Rady kombatantów złożyli wiązanki kwiatów w byłym niemieckim obozie karno-śledczym w Żabikowie w 77 rocznicę zamordowania Komendanta Okręgu Poznań Armii Krajowe płk Henryka Kowalówki i szefa sztabu Okręgu Poznań Armii Krajowej mjr Jana Kamińskiego.
W uroczystości składania wiązanek kwiatów brał udział również syn mjr Jana Kamińskego Andrzej, który w chwili rozstrzelania ojca miał 4 lata. Po wojnie płk Henryk Kowalówka otrzymał awans do stopnia...
79. rocznica akcji Bollwerk
16-02-2021
Akcja Bollwerk podjęta przez żołnierzy Armii Krajowej została przeprowadzona w nocy z 20 na 21 lutego 1942r. Mieszkańcy Poznania wraz ze Szkołą Podstawową nr 40 zbierali się w lutym każdego roku, aby świętować i wspominać rocznicę przeprowadzenia akcji. Niestety, rok 2021 jest wyjątkowy. Pandemia uniemożliwiła gromadne świętowanie uroczystości, jednak prezydent Jaśkowiak wystosował list opisujący upamiętnienie akcji w obecnych warunkach (w załączniku).
Szkoła Podstawowa nr 40 zaprasza również uczniów innych szkół do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym "Bollwerk '42 Pamiętamy", który odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania. Chęć upamiętnienia...
Na wieczny spoczynek odszedł wieloletni prezes środowiska "Jodła"
20-01-2021
W dniu 13 stycznia 2021r. na wieczną wartę odszedł Janusz Wawrzyniak, pogrzeb odbędzie się 21 stycznia. Szczegóły w załączonym nekrologu.
Zmarła Hanna Stadnik, p.o. Prezesa Zarządu Głównego
02-12-2020
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 1 grudnia zmarła Hanna Stadnik, w ostatnim czasie pełniąca funkcję p.o. Prezesa Zarządu Głównego ŚZŻAK. Szczegóły w załączonym nekrologu.
Krystyna Junosza Woysław odeszła na wieczny spoczynek
01-12-2020
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że po długiej walce z chorobą COVID-19 odeszła do wieczności Redaktor Naczelna "Biuletynu Informacyjnego ŚZŻAK" Krystyna Junosza Woysław.
Sprzątali kwaterę Żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu na Junikowie.
03-11-2020
Kolejny raz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej na czele z Marcinem Mrówką sprzątali kwaterę żołnierzy Armii Krajowej na Junikowie przed świętem 1 listopada. Do sprzątania kwatery dołączyli również młodzi członkowie Koła ŚZŻAK z Gniezna na czele ze Zbysławem Wolkiem.
Weterani serdecznie wszystkim dziękują !
Pomnik Armii Krajowej w Lesznie
28-10-2020
Pomnik Armii Krajowej w Lesznie, wybudowany w końcu ubiegłego roku został uroczyście odsłonięty 25 września 2020 r. Uroczystość odbyła się z wojskowym ceremoniałem, towarzyszył jej też wojskowy piknik, jednak deszcz bardzo utrudnił obchody.
W wydarzeniu wzięli udział: minister Andrzej Dera, min. Jan Dziedziczak, senatorowie i posłowie RP, wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska, kombatanci, samorządowcy ziemi leszczyńskiej oraz mieszkańcy miasta Leszna. Organizatorem wydarzenia był prezydent miasta Leszna Łukasz Borowiak.
Uroczystość rozpoczęła msza św. w Bazylice p.w. Świętego Mikołaja - w intencji żołnierzy AK poległych za Ojczyznę, którą odprawił...
V Dni Cichociemnych w Witkowie
28-09-2020
Dnia 26 września 2020r. odbyły się V dni cichociemnych w Witkowie. Uroczystości odbyły się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Wojewody Wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka.Podczas uroczystości uczczono pamięć ofiar katyńskich ziemi witkowskiej, więzionych i zamordowanych przez sowieckie NKWD wiosną 1940r. w dołach śmierci: Kozielsk Katyń, Ostaszków Kalinin/Twer Miednoje, Starobielsk Charków. Wśród 37 ofiar katyńskich ziemi witkowskiej znajdują się: oficerowie służby stałej w Witkowie, funkcjonariusze Policji Państwowej, lekarze, nauczyciele, prawnicy, ziemianie i inni.
Podczas uroczystości nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika...
Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej ku czci kpt. Czesława Mocka
17-09-2020
Dnia 12 września 2020 miały miejsce obchody 75 rocznicy śmierci śp. kpt. Czesława Mocka. O godz. 10:00 odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę na domu, w którym urodził się Czesław Mocek - Koźminiec 90 pod Krotoszynem. Godzinę później złożono kwiaty na grobie żołnierza. Następnie zgromadzeni udali się na mszę świętą do parafii w Ligicie, która odbyła się o godz. 13:00. Na koniec uczestnicy zostali zaproszeni na wspólny posiłek. Z ramienia ŚZŻAK Okręg Wielkopolska w wydarzeniu uczestniczył Henryk Józefowski.
Nominacje na stopnie oficerskie w Kaczkowie
24-08-2020
17 sierpnia 2020 roku w Kaczkowie-Rojęczynie miała miejsce uroczystość awansowania na wyższy stopień oficerski pani kapitan dr Joanny Kiącej- Fryczkowskiej i mianowanie na I stopień oficerski ś.p. plutonowego pana Alojzego Mrozka,
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00 mszą świętą w Kościele p.w. Św. Marcina w Kaczkowie. Po mszy nastąpiło złożenie kwiatów przy pomniku AK i krótka modlitwa.
Następnie zgromadzeni udali się przed szkołę w Kaczkowie, gdzie w symbolicznym miejscu – przy Drzewie Pamięci poświęconym ś.p. Alojzemu Mrozkowi rozpoczęła się dalsza część uroczystości.
Sztandary Armii Krajowej wprowadził kapitan Krzysztof Tyrcha. Po odśpiewaniu...
Rocznica wybuchu powstania warszawskiego
03-08-2020
W tym roku uroczystości z okazji 76. rocznicy powstania warszawskiego były symboliczne z powodu pandemii COVID-19. Organizatorzy nie chcieli bowiem narażać zdrowia kombatantów. W sobotę 1 sierpnia o godzinie 17:00 rozległy się syreny. Wszyscy powstali z miejsc i minutą ciszy uczcili pamięć poległych i pomordowanych powstańców. Przedstawicielką prezydenta miasta Poznania była skarbniczka Barbara Sajnaj. W kilku słowach przypomniała między innymi, że w powstaniu warszawskim brało udział ponad 800 Wielkopolan. Przy pomniku została odmówiona modlitwa, którą poprowadził ojciec przeor Michał Ślisz. Po modlitwie delegacja władz państwowych i samorządowych w asyście kombatantów...
Żołnierze WOT na Kwaterze Armii Krajowej
03-08-2020
1 sierpnia, od wczesnych godzin rannych, grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z Marcinem Mrówką na czele porządkowała Kwaterę Żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu na Junikowie. Z okazji 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego złożyli wiązankę kwiatów i zaciągnęli wartę honorową pod pomnikiem Armii Krajowej.
Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i 69. rocznicy Męczeńskiej Śmierci płk Łukasza Cieplińskiego w Kwilczu
15-04-2020
Od wielu lat delegacja ŚZŻAK bierze udział w uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kwilczu - miejscowości, w której urodził się Łukasz Ciepliński. W tym roku uroczystość odbyła się 2 marca, a w skład delegacji ŚZŻAK wchodzili: płk Jan Górski – prezes Okręgu Wielkopolska, mjr Stanisław Holak – prezes Środowiska Knieje, Teresa Dohnal – prezes Środowiska Wierchy oraz Henryk Józefowski – wiceprezes Okręgu Wielkopolska.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą pod przewodnictwem ks. Dariusza Jankowiaka – Proboszcza Parafii p.w. św. Michała Archanioła w Kwilczu.
Po mszy św. nastąpił przemarsz uczestników pod pamiątkową...
Upamiętnienie 78. rocznicy akcji Bollwerk
08-04-2020
Akcja "Bollwerk” miała miejsce 21 lutego 1942 roku. Oddział złożony z żołnierzy Związku Odwetu – dywersyjnego pionu Związku Walki Zbrojnej przekształconego w Armię Krajową oraz mieszkańców poznańskiego Chwaliszewa podpalił niemieckie magazyny znajdujące się na nabrzeżu Warty (obecnie ulica Estkowskiego). Aby dokonać podpalenia magazynów członkowie Związku Odwetu AK musieli otrzymać zgodę gen. Władysława Sikorskiego.
W pożarze spłonęło zaopatrzenie dla niemieckiego frontu wschodniego – ciepła odzież, koce, opony oraz żywność o szacunkowej wartości 1,5 mln przedwojennych marek. Gestapo dokonało licznych aresztowań. W wyniku brutalnych przesłuchań...
Zofia Grodecka odeszła na wieczny spoczynek
20-02-2020
Nekrolog
9 lutego 2020 r. zmarła
śp. mjr dr Zofia Grodecka
ps. „Ewa”
Żołnierz Armii Krajowej
Powstaniec Warszawski 209. plutonu, 21. pułku piechoty „Dzieci Warszawy” – kryptonim „Żaglowiec”. Długoletni Członek Zarządu ŚZŻAK Okręg Wielkopolska, Redaktor Naczelny Biuletynu Informacyjnego Zarządu Okręgu.
Odznaczona
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi , Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, i innymi odznaczeniami. Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny
Cześć Jej pamięci!
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
Okręg Wielkopolska...
Na wieczną wartę odszedł Stefan Broniecki, wieloletni prezes Środowiska "Pałac"
03-02-2020
26 stycznia 2020 r. zmarł
śp. mjr Stefan Broniecki
ps. „Tygrys”
Żołnierz Armii Krajowej
Okręg Poznań, Inspektorat Wągrowiec , Placówka Popowo Kościelne . Długoletni Prezes Środowiska „Pałac”
Odznaczony
Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska nadanym w Londynie i innymi odznaczeniami. Weteran Walk o Wolność i Niepodległość
Cześć Jego pamięci!
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
Okręg Wielkopolska i Środowisko „Pałac”
Msza św. pogrzebowa odbyła się 30 stycznia o godz. 12:00 w Kościele p.w. św. Barbary w Luboniu....
Spotkanie opłatkowo-noworoczne Zarządu Okręgu Wielkopolska SZŻAK i Środowiska „Pałac”
03-02-2020
Dnia 13 stycznia 2020 roku miało miejsce spotkanie opłatkowe Zarządu Okręgu Wielkopolska oraz środowiska "Pałac". Wśród gości byli: przedstawicielka Wojewody Wielkopolskiego, przedstawicielka Marszałka Województwa Wielkopolskiego, przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania, a także przedstawiciele szkół zaprzyjaźnionych z środowiskiem kombatanckim, a także koła i środowiska zgromadzone pod skrzydłami ŚZŻAK. Podczas spotkania wręczono Złote Odznaki Honorowe zasłużonym członkom. Spotkanie zostało uświetnione występem kolędowym w wykonaniu uczennic V Liceum Ogólnokształcącego.
Panią Anetę Niestrawską Wicewojewodę Wielkopolskiego
Panią...
Spotkanie opłatkowo-noworoczne w Mórkowie
31-01-2020
11.01.2020 odbyła się uroczystość wspólnego Opłatka Bożonarodzeniowego zorganizowanego przez ŚZŻAK Oddział w Lesznie w siedzibie Nowicjatu Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Mórkowie k/Leszna.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji żołnierzy Armii Krajowej, w której uczestniczyły poczty sztandarowe ŚZŻAK Oddział Leszno, ŚZŻAK Okręg Wielkopolska oraz Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.
Po mszy św. uczestnicy dzielili się opłatkami i składali sobie życzenia. Życzenia od Zarządu Okręgu Wielkopolska złożył płk Jan Górski Prezes ŚZŻAK.
Dalsza część spotkania odbyła się w miłej atmosferze przy grochówce,...
Obchody 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu
14-10-2019
27 września 2019 r. w Poznaniu odbyła się uroczystość z okazji 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz 30-lecia powstania Światowego Związku Żołnierzy AK. Poznańskie obchody zostały zorganizowane dzięki zaangażowaniu Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, oraz pracowników Gabinetu Marszałka
Marszałek Województwa zadbał o to, aby okrągła, osiemdziesiąta rocznica była obchodzona w sposób szczególnie uroczysty. Rozpoczęłó się Mszą Świętą Akowską w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry 11, przewodniczył jej Metropolita Poznański, ks. arcybiskup Stanisław Gądecki. Po mszy uczestnicy jubileuszowych obchodów...
80 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
25-09-2019
Zaproszenie na obchody Polskiego Państwa Podziemnego dostępne w galerii poniżej.
75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
14-08-2019
1 sierpnia br. w Poznaniu oddaliśmy hołd tym, którzy 75 lat temu brali udział w Powstaniu Warszawskim. O godz. 15:00 złożono kwiaty pod tablicą Armii Krajowej w krużgankach kościoła oo. dominikanów przy Al. Niepodległości 20. Następnie w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela (ul. Fredry 11) o 15:30 rozpoczęła się msza św., której przewodniczył ks. bp Szymon Stułkowski. Po mszy nastąpił przemarsz pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej u zbiegu ul. Wieniawskiego i Al. Niepodległości. Pod pomnikiem o godz. 17:00 rozpoczęto godzinę "W", czyli główne obchody rocznicy.
W uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej brali...
Urodziny pułkownika Górskiego
04-07-2019
W poniedziałek 1 lipca 2019 r. płk Jan Górski, wieloletni Prezes Zarządu Okręgu Wielkopolska ŚZŻAK, obchodził zaległe imieniny (24 czerwca) oraz 97. urodziny (15 kwietnia). Z tej okazji w sali Marcinkowskiego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego spotkali się byli żołnierze AK, władze Zarządu, prezesi poszczególnych środowisk i oddziałów,nauczyciele ze WSPAK oraz przedstawciele Wojewody Wielkopolskiego, aby złożyć jubilatowi najserdeczniejsze życzenia i zaśpiewać podwójne "Sto lat".
W imieniu Zbigniewa Hoffmanna, Wojewody Wielkopolskiego, życzenia złożył Łukasz Krysztofiak, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej WUW, odczytano także życzenia przesłane przez...
77 rocznica „Akcji Bollwerk”
25-02-2019
W czwartek 21 marca w Poznaniu uczczono bohaterów "Akcji Bollwerk" w 77. rocznicę jej przeprowadzenia. Brawurowa akcja Polaków doprowadziła do podpalenia 21 lutego 1942 roku niemieckich magazynów żywności i umundurowania w porcie rzecznym.
W akcji wziął udział kilkunastoosobowy oddział składający się z żołnierzy AK i mieszkańców poznańskiego Chwaliszewa. Niemal wszyscy jej uczestnicy zostali zamordowani bądź zamęczeni przez Niemców. Według historyków przedsięwzięcie było największą i najbardziej spektakularną akcją dywersyjno-sabotażową Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu. Dzięki niej zniszczono tony żywności,...
Ostatnie pożegnanie śp. Wojciecha Bociańskiego
25-02-2019
16 lutego 2019 r. zmarł
śp. kpt. Wojciech Bociański
ps. „Mały”
Żołnierz Armii Krajowej
Okręg Wielkopolska, Inspektorat Ostrów Wlkp., Obwód Pleszew
Prezes Środowiska „Pałac”
Odznaczony Odznaką „Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski” i innymi odznaczeniami
Cześć Jego pamięci!
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
Okręg Wielkopolska i Środowisko „Pałac”
Msza pogrzebowa odbyła się 23.02.2019 o godz. 8:00 w kościele pw. Bożego Ciała.
Pogrzeb tego samego dnia o godz. 10:10 na cmentarzu junikowskim
kpt. Mieczysław Pieńkowski ps. „Miecz” odszedł na wieczną wartę
04-02-2019
Dnia 30 stycznia 2019 r. zmarł śp. kpt. Mieczysław Pieńkowski ps. "Miecz". Żołnierz Armii Krajowej, łącznik w Okręgu Kraków, obwód Sanok, inspektorat Krosno. Długoletni skarbnik Zarządu ŚZZAK Okręg Wielkopolska. Odznacxzony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej i innymi odznaczeniami.
Cześc Jego Pamięci!.
Światowy Związek Zołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska i Środowisko "Wierchy".
Msz Sw. pogrzebowa odbędzie się w dniu 8 lutego 2019 r. o godz. 9.00 w Kościele Karola Boromeusza, Osiedle Pod Lipami 100 (róg ul. Słowiańskiej i ul. Naramowickiej). Pogrzeb odbędzie się w tym samym dniu o godz. 11.50...
Spotkanie opłatkowo-noworoczne ŚZŻAK Okręg Wielkopolska.
17-01-2019
17 stycznia 2018 roku odbyło się spotkanie opłatkowo –noworoczne zorganizowane przez Zarząd Okręgu ŚZŻAK i Środowisko „Pałac”. Spotkanie odbyło się w pięknie odnowionej Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, do którego przybyli kombatanci ŚZŻAK z Prezesem płk Janem Górskim na czele, Przemysław Alexandrowicz – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania, przedstawiciele Zbigniewa Hoffmana – Wojewody Wielkopolskiego i Marka Woźniaka – Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz liczne grono zaproszonych gości. Po oficjalnych przemowach ks. prałat Leonard Poloch – kapelan ŚZŻAK pobłogosławił opłatki i w przemówieniu życzył, ...
Medale 100-lecia Odzyskania Przez Polskę Niepodległości
06-01-2019
Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Rada Ministrów nadała 30 Wielkopolanom „ MEDAL 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚC”. Podczas uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wręczył medale płk Janowi Górskiemu Prezesowi ŚZŻAK Okręg Wielkopolska i Henrykowi Józefowskiemu Prezesowi Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej. Zdjęcia z uroczystości załączone są w galerii poniżej.
Ludwik Misiek odszedł na wieczną wartę
01-01-2019
25 grudnia 2018 r. zmarł
śp. ppłk Ludwik Misiek
ps. „Robert”
Żołnierz Armii Krajowej
3 komp. 60 p. p. w Ostrowie Wielkopolskim.
Współzałożyciel i wieloletni wiceprezes ŚZŻAK,
Odznaczony
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej i innymi odznaczeniami.
Cześć Jego pamięci!
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
Okręg Wielkopolska i Środowisko „Pałac”.
Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie 4.01.2019 o godz. 9:30 w Kościele
Matki Boskiej z la Salette przy ul. Ścinawskiej.
Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia na cmentarzu junikowskim o godz. 11:10.
79 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
02-10-2018
Obchody miały miejsce w dniu 27 września 2018r.. Rozpoczęły się o godz. 10:00 uroczystą mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela na ul. Fredry 11 w Poznaniu. Przed rozpoczęciem mszy św. wprowadzono sztandary: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK), sztandary wojska, policji, a także szkół współpracujących z ŚZŻAK. Po mszy miał miejsce przemarsz pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej u zbiegu ul. Niepodległości i Wieniawskiego. Uroczystości pod pomnikiem rozpoczęły się o godzinie 11:20. Następnie uroczystość przeniosła się do sali konferencyjnej, gdzie wyświetlono film pt. „Kapitan Jan Woś”, odznaczono...
XIV Rajd Historyczny na Podlasie
18-09-2018
W czwartek 6 września 2018 r. młodzież Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, nauczyciele i przyjaciele Armii Krajowej wyruszyli w XIV Rajd Historyczny. Po pięciu latach jego trasa ponownie wiodła na gościnne i niezwykłe ziemie Podlasia.
Tego samego dnia około godziny 14.00 dojechaliśmy do Tykocina. Czekał już tam na nas przewodnik Adam Rudawski, który o swoim rodzinnym mieście i okolicy wie wszystko i – co więcej – potrafi o tym zajmująco i ze swadą opowiadać. Oprowadził nas po miasteczku i opowiedział o jego długiej i zawiłej historii oraz wspólnej, przez wieki zgodnej egzystencji Żydów i Polaków, o rodzie Branickich, który nie jest zbyt lubiany...
Zmarł mjr Antoni Bagiński
17-09-2018
W niedzielę 16 września 2018 roku zmarł: Ś + P
mjr Antoni Bagiński
ps. „Wojtek”
Żołnierz Armii Krajowej Okręgu Białystok, Obwodu Grajewo, Placówki Boguszewo
Członek Środowiska "Knieje" Światowego Związku Armii Krajowej,
Komisji Rewizyjnej Zarządu Okręgu Wielkopolska ŚZŻAK
Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim
Cześć Jego pamięci !
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Okręg Wielkopolska i Środowisko „Knieje”.
Pogrzeb odbędzie się 20 września o godz. 14:30 na cmentarzu junikowskim
Święto Wojska Polskiego - 15 sierpnia 2018 Poznań
21-08-2018
Na placu Mickiewicza o godz. 10.00 rozpoczęły się oficjalne uroczystości w których z ramienia ŚZŻAK Okręg Wielkopolska uczestniczyli płk. Jan Górski, płk. Ludwik Misiek, R. Ejsymont. Przemówienie wygłosił pułkownik Ireneusz Nowak, dowódca garnizonu Poznań. Pani Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolska, przypomniała bitwę warszawską z 1920 roku, ważną w polskiej historii, ale też jedną z osiemnastu najważniejszych bitew świata. Oficjalne uroczystości zakończyła defilada oddziałów i uświetniającej uroczystości Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lotniczych.
Następnie o godz. 12.15 w kościele garnizonowym została odprawiona Msza Św. w intencji wojska. Na zakończenie...
Pogrzeb śp. płk. Stanisława Oleksiaka, Żołnierza Niezłomnego - 2 sierpnia 2018 Warszawa
21-08-2018
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła o godz. 12.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie Msza Święta odprawiona przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka, Podsekretarz Stanu MON Marek Łapiński w imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka awansował śp. Stanisława Oleksiaka na stopień pułkownika.
Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że po 1989 r. „był jednym z najważniejszych strażników narodowej pamięci. Służył w wolnej już Polsce swoim koleżankom i kolegom z Armii Krajowej. Służył także przekazując świat wartości II Rzeczypospolitej młodemu pokoleniu. W tym duchu prowadził swoją...
74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
21-08-2018
1 sierpnia 1944 r., w „Godzinę W” o 17.00, żołnierze Armii Krajowej rozpoczęli walkę o wyzwolenie Warszawy. Powstanie Warszawskie zakończyło się 3 października po 63 dniach heroicznej walki.
Uroczystości rocznicowe w Poznaniu rozpoczęły się 1 sierpnia 2018r. o godz. 15.00 od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Armię Krajową w kościele oo. Dominikanów przez Zarząd ŚZŻAK Okręg Wielkopolska który reprezentował H. Józefowski i R.Ejsymont oraz lokalne władze. Po mszy św. w kościele Najświętszego Zbawiciela pochód przemaszerował przed Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. ŚZŻAK Okręg Wielkopolska reprezentowali płk. J. Górski,...
Wybrano władze Okręgu Wielkopolska ŚZŻAK
21-03-2018
19 marca 2018 roku odbyło się posiedzenie sprawozdawczo-wyborcze członków Zarządu Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Prezesem ZO Wielkopolska ponownie został wybrany płk Jan Górski, wiceprezesami są dotychczas sprawujący te funkcje kpt. Maria Krzyżańska i ppłk Ludwik Misiek oraz pierwszy raz - Henryk Józefowski. Skarbnikiem pozostaje Ewa Karpińska, a Sekretarzem Tadeusz Mieczyński. Członkami Zarządu są mjr Zofia Grodecka, kpt. Stanisław Holak i Rafał Ejsymont.
W posiedzeniu uczestniczyli także poseł Zbigniew Dolata z Gniezna oraz Teresa Masłowska, Pełnomocnik Wojewody ds. Współpracy ze Środowiskami Kombatanckimi.
Żołnierz AK Wincenty...
Spotkanie opłatkowe
15-01-2018
W czwartek 11 stycznia 2018 r. w Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska oraz zaproszeni goście i przyjaciele spotkali się, by tradycyjnie podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia noworoczne.
Pułkownik Jan Górski, Prezes Zarządu Okręgu Wielkopolska, podziękował za liczne przybycie oraz życzył wszystkim szczęśliwego 2018 roku. Tradycyjnie minutą ciszy uczczono żołnierzy Armii Krajowej, którzy w ubiegłym roku odeszli na Wieczną Wartę. Ks. kan. Leonard Poloch, Kapelan AK, odmówił modlitwę i poświęcił opłatki.
Spotkanie umiliły kolędy zaśpiewane przez...
W hołdzie Powstańcom Warszawskim
02-08-2017
We wtorek 1 sierpnia punktualnie o godzinie 17.00 zawyły syreny, Poznań zatrzymał się, żeby oddać hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego. Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Zaśpiewano hymn państwowy, a żołnierze wciągnęli flagę na maszt.
W tym roku w imieniu powstańców warszawskich głos zabrał jego uczestnik Janusz Gunderman, prezes honorowy Środowiska "Syrena" Światowego Związku Żołnierzy AK, który powiedział m.in.:
- Spotykamy się co roku przy pomniku upamiętniającym żołnierzy podziemia, w tym powstańców warszawskich. Ich patriotyzm i męstwo oraz zawołanie „Bóg, Honor, Ojczyzna” nie wzięły...
95. urodziny Prezesa Jana Górskiego
26-06-2017
W poniedziałek 26 czerwca 2017 roku Sala Herbowa pękała w szwach. Zaproszeni goście licznie przybyli, by złożyć najlepsze życzenia pułkownikowi Janowi Górskiemu, wieloletniemu Prezesowi Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, z okazji 95. urodzin.
Po powitaniu wszystkich obecnych Henryk Józefowski przypomniał najważniejsze zdarzenia z życia Pana Pułkownika; bohaterskie czyny, dramatyczne przeżycia, czas spędzony w celi śmierci, rehabilitację i życie zawodowe, które jako lekarz poświęcił leczeniu chorych.
Wzruszającym akcentem była recytacja poezji uczennicy z V LO im. Klaudyny Potockiej i pieśń w wykonaniu uczniów z Liceum Urszulanek...
Pożegnanie profesora Grottela
26-06-2017
21 czerwca 2017 roku na cmentarzu junikowskim pożegnaliśmy
majora prof. dr. hab. Kazimierza Grottela, ps. „Dzidek” i „Patyk”
Żołnierza Armii Krajowej Okręgu Łódź Inspektorat Piotrków Trybunalski, Obwodu Pabianice. Członka Zarządu Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej,
przewodniczącego Komisji Socjalnej.
Odznaczony był m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Komisji Edukacji Narodowej
i Odznaką Weterana Walk o Niepodległość.
Cześć Jego pamięci!
Zmarł por. Marian Sobkowiak
22-02-2017
W dniu 5 lutego 2017 r. zmarłśp. por. Marian Sobkowiak
Członek „Tajnej Organizacji Wojskowej Czarny Legion” Gostyń,więziony w niemieckich więzieniach w Rawiczu i Zwickauoraz obozach koncentracyjnych Gross-Rosen i Sachsenhausen.Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,Krzyżem Oświęcimskim i in. odznaczeniami.
Prezes Oddziału Leszno ŚZŻAK
Cześć Jego pamięci!
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej,Okręg Wielkopolska, Oddział Leszno
Akowski opłatek
11-01-2017
W poniedziałek 9 stycznia 2017 r. w Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz zaproszeni goście spotkali się, by tradycyjnie połamać się opłatkiem i złożyć najlepsze życzenia.
Głos zabrał m.in. Wiceprezes Zarządu Okręgu Wielkopolska mjr. Ludwik Misiek, który podziękował zabranym za liczne przybycie oraz życzył wszystkim pomyślnego i szczęśliwego roku.
W czasie spotkania ppłk Ryszard Grześkowiak wręczył Edwardowi Sierzputowskiemu ze Środowiska „Syrena” awans na podporucznika. Wicewojewoda Wielkopolski Marlena Maląg wręczyła medale „Pro Patria” za propagowanie pamięci...
Święto Patrona w Kaczkowie
22-11-2016
10 listopada 2016 roku Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kaczkowie obchodziła Święto Patrona.
Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie mszą świętą w kościele św. Marcina w Kaczkowie, po której delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku Armii Krajowej. Następnie wszyscy udali się do sali wiejskiej na apel.
Wśród zaproszonych znaleźli się goście honorowi - weterani Armii Krajowej: wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska major Ludwik Misiek, kapitan Mieczysław Pieńkowski i kapitan Zbigniew Podeszwa.
Weteranów Armii Krajowej z Leszna reprezentowali: prezes Oddziału Leszno ŚZŻAK porucznik Marian Sobkowiak i uczestniczka...
Recenzja książki "Jeśli zapomnę o nich..."
02-11-2016
W numerze 21 Zeszytów Historycznych Ziemi Garwolińskiej z 2016 roku ukazała się recenzja opracowania Teresy Masłowskiej pt. "Jeśli zapomnę o nich...", którą można pobrać na stronie www.akwielkopolska.pl
Krzyż Oficerski dla kpt. Inglota
02-11-2016
25 października 2016 r. w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kraju otrzymał kapitan Tadeusz Inglot, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Rzeszowskiego oraz drugiej konspiracji Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, więzień polityczny.
- Swoją pracą i poświęceniem przyczyniliście się Państwo do tego, że Wielkopolska jest z was dumna - mówiła wicewojewoda Marlena Maląg podczas uroczystości wręczenia odznaczeń.
Wśród oznaczonych znaleźli się także kombatanci Poznańskiego Czerwca, działacze społeczni i samorządowcy.
Panu Kapitanowi...
Wielkopolska młodzież na Wykusie
21-10-2016
W dniach 9 - 12 września 2016 roku wspólnymi siłami i jednym autobusem licealiści wielkopolskich szkół (III LO im. św. Jana Kantego, V LO im. Klaudyny Potockiej, VIII LO im. Adama Mickiewicza, X LO im. Przemysła II, XX LO im. K.I. Gałczyńskiego, LO Sióstr Urszulanek U.R. w Poznaniu, Liceum Salezjańskie w Pile oraz Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ) wraz z opiekunami i kombatantem Armii Krajowej p. Stanisławem Holakiem wyjechali na XI Rajd Patriotyczny organizowany przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska. Wyjazd do Puszczy Świętokrzyskiej był możliwy dzięki wsparciu...
200 lat Panie Majorze!
06-10-2016
W poniedziałek 3 października 2016 r. obchodziliśmy 90. rocznicę urodzin Majora Ludwika Miśka, wieloletniego Prezesa Zarządu Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Na urodziny Pana Majora przyszło kilkadziesiąt gości, przedstawiciele Marszałka, Wojewody i Prezydenta Poznania, Wojska, władze Zarządu ŚZŻAK, koledzy ze Związku, przyjaciele z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci AK, uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół.
Prezes Jan Górski podkreślił zasługi Szanownego Solenizanta dla upamiętnienia etosu Armii Krajowej oraz podziękował za wieloletnią owocną współpracę.
Po przedstawieniu życiorysu Pana Majora, uczniowie z VIII LO recytowali...
77. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego
06-10-2016
27 września w Poznaniu uroczyście obchodzono 77. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości rozpoczęła Akowska Msza święta odprawiona w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Po mszy uczestnicy przeszli pod Pomnik PPP i AK, gdzie odbyły się główne uroczystości. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak powiedział m.in.:
Każdego roku spotykamy się pod – powstałym naszym wspólnym wysiłkiem - Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, aby przypomnieć bohaterskie i chlubne karty polskiej historii, gdy pomimo terroru, śmierci i wyniszczania narodu, polskie państwo trwało i walczyło. Czcimy pamięć tych, którzy odeszli...
Uroczystości w Żabikowie
08-06-2016
2 czerwca 2016 r. na terenie dawnego obozu karno-śledczego w Żabikowie odbyły się uroczystości związane z 72. rocznicą zamordowania generała Henryka Kowalówki, komendanta Okręgu Poznańskiego Armii Krajowej. Obchody rozpoczęła polowa Msza św. w intencji poległych i zamordowanych żołnierzy AK, celebrowana m.in. przez ks. kan. Leonarda Polocha, kapelana AK.
Po przejmującym apelu poległych Jacek Nawrocik, pracownik Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, wygłosił referat poświęcony strukturom, żołnierzom i działalności Armii Krajowej w Wielkopolsce. Na zakończenie odśpiewano „Rotę”.
W uroczystości tradycyjnie uczestniczyli Akowcy, kombatanci oraz młodzież lubońskich...
Akowcy "Świadkami Historii"
22-05-2016
W piątek 20 maja 2016 r. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu po raz siódmy wręczono Nagrodę Honorową Prezesa IPN „Świadek Historii”. W tym roku wśród wyróżnionych w przewadze byli żołnierze Armii Krajowej. I tak nagrodę "Świadek Historii" otrzymali:
Kapitan Maria Krzyżańska, łączniczka Kedywu AK w Piotrkowie Tryb., wiceprezes ZO Wielkopolska ŚZŻAK, która nie ustaje w popularyzowaniu wiedzy o Armii Krajowej zwłaszcza wśród młodzieży, pani kapitan przyczyniła się także do powstania Wielkopolskiego Stowarzyszeniach Pamięci AK.
Major Ludwik Misiek, łącznik, kurier Armii Krajowej w Przygodzicach, żołnierz Kedywu w Ostrowie Wlkp., wiceprezes ZO Wielkopolska Światowego...
Zjazd sprawozdawczy za 2015 rok
07-04-2016
4 kwietnia 2016 roku przedstawiciele Zarządu Okręgu Wielkopolska, prezesi środowisk, kół i oddziałów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz zaproszeni goście i przyjaciele, spotkali się, by omówić i podsumować ubiegłoroczną działalność Związku.
Prezes Jan Górski przedstawił smutną statystykę; w ubiegłym roku zmarło 24 Akowców, m.in. mjr Jerzy Żurkowski, wieloletni wiceprezes ZO Wielkopolska ŚZŻAK, kpt. Zenon Jankowski, prezes oddziału w Pile, kpt. Wojciech Kęszycki, na początku tego roku na Wieczną Wartę odszedł Stanisław Dohnal. Obecnie Okręg liczy 322 członków, w tym 213 zwyczajnych.
Henryk Józefowski odczytał sprawozdanie z ubiegłorocznej...
Nikt już „głucho nie milczy”
07-04-2016
Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w Szamotułach po raz pierwszy zorganizowało tamtejsze terenowe koło Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej. W poprzednich latach święto to obchodzono w Szamotułach bardzo skromnie - składano kwiaty. W tym roku koło WSPAK przygotowało uroczystości o znacznie szerszym zakresie: oddano hołd przedstawicielom powojennego podziemia antykomunistycznego, opracowano program o walorach edukacyjnych.
Młodzież wraz z opiekunką koła, kustosz Elżbietą Ratajczak, najpierw złożyła kwiaty na grobie Bolesława Eibena - żołnierza WiN-u, skazanego w 1955 r. na karę śmierci, zamienioną później na dożywocie,...
Opłatek Okręgu Wielkopolska ŚZŻAK
15-01-2016
W poniedziałek 11 stycznia 2016 r. wielkopolscy Akowcy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji i szkół, spotkali się w sali Herbowej WUW, żeby tradycyjnie złożyć sobie życzenia i połamać opłatkiem. Spotkanie rozpoczął płk Jan Górski, prezes Zarządu Okręgu Wielkopolska ŚZŻAK, który podziękował gościom za przybycie i poprosił o uczczenie chwilą ciszy Akowców, którzy odeszli na wieczną wartę w ubiegłym roku. Życzenia zdrowia i dalszej owocnej działalności w propagowaniu etosu Armii Krajowej złożyli m.in. Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, który powiedział m.in., że jest...
Akowski opłatek w Mórkowie
15-01-2016
W sobotę 9 stycznia 2016 r. w siedzibie Nowicjatu Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Mórkowie odbyło się spotkanie opłatkowe zorganizowane przez leszczyński oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystość rozpoczęto mszą świętą w kaplicy, po której uczestników zaproszono do refektarza, gdzie zebrani podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.
W opłatku wzięli udział m.in. Marian Sobkowiak, prezes Oddziału Leszno ŚZŻAK, Joanna Kiąca-Fryczkowska, uczestniczka Powstania Warszawskiego, więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych, Zarząd Okręgu Wielkopolska ŚZŻAK z Poznania reprezentowała wiceprezes Maria Krzyżańska, Jan...
„Muzyczna podróż do wolności” – koncert w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania
17-12-2015
Polska to nasza kochana ojczyzna. Dziś możemy cieszyć się jej wolnością, lecz nie zawsze tak było. Są wśród nas ludzie, którzy pamiętają jej niewolę. Ludzie, którzy całym swym sercem walczyli o jej wolność. To właśnie ku ich pamięci oraz w geście wdzięczności za ich walkę 28 listopada odbył się koncert „W hołdzie Armii Krajowej” zorganizowany przez panią prof. Małgorzatę Wiater, w którym wystąpiła młodzież z V LO oraz innych wielkopolskich szkół. Na wyjątkowość wieczoru wpłynęła obecność kombatantów, którym koncert był dedykowany. Dzięki niemu mogli przenieść się w czasy swojej młodości, co było dla wielu bardzo wzruszające.
Koncert...
Święto Armii Krajowej w Kaczkowie
11-11-2015
Na początku listopada każdego roku Szkoła Podstawowa w Kaczkowie z siedzibą w Rojęczynie uroczyście obchodzi swoje święto - Święto Patrona – Armii Krajowej. W tym roku uroczystości przypadły dzień przed Świętem Niepodległości – 10 listopada i rozpoczęły się mszą św. odprawioną w kościele pw. Św. Marcina w Kaczkowie w intencji poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej.
Pod pomnikiem poświęconym Akowcom złożono kwiaty i zapalono znicze.
W sali wiejskiej odbył się uroczysty apel, który prowadził Karol Olender, dyrektor szkoły. Odebrał także ślubowanie kilkudziesięciu pierwszaków, które w tym roku rozpoczęły naukę szkolną. Laureatki Konkursu...
Sprzątanie Akowskiej Kwatery
02-11-2015
Przed dniem Wszystkich Swiętych uczniowie Gimnazjum nr 6 im Edwarda Raczyńskiego, pod opieką Marty Kmieciak i Eweliny Urbaniak oraz członkowie Stowarzyszenie Odra-Niemen pod przewodnictwem majora Ludwika Miśka, wiceprezesa Okręgu Wielkopolska ŚZŻAK i Henryka Józefowskiego, prezesa WSPAk, sprzątali Akowską Kwaterę na cmentarzu junikowskim. W tym roku było wyjątkowo dużo liści, uzbierało się ich kilka worków.
76. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
30-09-2015
76. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego świętowaliśmy 28 września 2015 roku przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
Przy Pomniku odczytao uchwałę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o ustanowieniu Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Apel Pamięci przywołujący poległych dowódców i żołnierzy zakończyła salwa honorowa. Ksiądz Leonard Poloch, kapelan Armii Krajowej odmówił modlitwę za poległych i pomordowanych.
Podczas przemówienia Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego mówił m.in.: - Witam serdecznie wszystkich Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. To dla nas ogromny zaszczyt, że jesteście Państwo z nami i zawsze...
Podróż w przeszłość. Patriotyczny rajd do Łodzi i Krakowa
16-09-2015
W piątek 11 września prawie 50 osób; żołnierze Armii Krajowej, uczniowie wielkopolskich szkół z nauczycielami, wyruszyło na – jak ktoś obliczył – okrągły 10. Rajd Kombatancki. Tym razem drogi wiodły do Łodzi i Krakowa.
Po niecałych trzech godzinach byliśmy już w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w warszawskim getcie, lekarza, który po wojnie osiadł w Łodzi. Centrum, mieszczące się w nowoczesnym budynku, działa na rzecz rozpowszechniania wielokulturowego dziedzictwa miasta, szczególnie kultury żydowskiej. Zdjęcia, setki twarzy, za każdą tragiczna wojenna historia. Z dużego plakatu patrzy roześmiana dziewczyna, to Halina Elczewska...
200 lat Panie Kapitanie!
07-08-2015
3 sierpnia 2015 r. uroczyście obchodziliśmy 90. urodziny kapitana Mieczysława Pieńkowskiego, który jako skarbnik od wielu lat skrupulatnie dba o finanse Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Tego dnia w sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego spotkali się przyjaciele z Armii Krajowej, władze Zarządu Okręgu Wielkopolska, kombatanci z innych stowarzyszeń, rodzina, członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci AK, młodzi ludzie m.in. ze Stowarzyszenia Odra-Niemen, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i urzędu miasta, by złożyć szanownemu jubilatowi najlepsze życzenia i obdarować kwiatami i prezentami. Listy z życzeniami przesłali...
Dziękujemy Wam, Powstańcy Warszawscy!
06-08-2015
1 sierpnia 2015 r. o godzinie „W”, czyli punktualnie o 17.00, zawyły syreny, miasto zatrzymało się na kilka minut, żeby uczcić pamięć uczestników Powstania Warszawskiego. Przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej zebrali się Powstańcy Warszawscy, żołnierze Armii Krajowej, kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządu, wojska i policji etc. Uroczystości rozpoczęto od przejmującego Apelu Pamięci.
Głos zabrał m.in. płk Jan Górski, prezes Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który powiedział:
- W Powstaniu Warszawskim biło się ponad 40 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, z tego straciło...
Pożegnanie Wojciecha Kęszyckiego
26-07-2015
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 lipca 2015 roku w Poznaniu
zmarł śp. kapitan Wojciech Kęszycki, ps. „Monokl”,
żołnierz Armii Krajowej Okręgu Krakowskiego Podokręgu Rzeszów "Ogniwo"
Wspaniały, serdeczny człowiek
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
Krzyżami Armii Krajowej i Partyzanckim
Będzie nam go bardzo brakowało
przyjaciele z
Zarządu Okręgu „Wielkopolska” i Środowiska "Wierchy"
Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej