W holu głównym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu zagościła wystawa pod hasłem „Weterani” ukraińskiego artysty Sashy Maslowa. Na portretach artysta uwiecznił kombatantów m.in. z Polski, Ukrainy, Rosji, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Japonii.
Wśród sportretowanych jest czterech członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu „Wielkopolska”.
Urszula Hoffmann z Poznania od wielu lat pełni funkcję sekretarza Zarządu Okręgu „Wielkopolska” ŚZŻAK. W czasie okupacji pod pseudonimem „Bon Ami” działała w Szarych Szeregach w Poznaniu. Systematycznie pisze teksty do wielkopolskiego Biuletynu Informacyjnego AK oraz prowadzi kalendarium zdarzeń zarządu.
Ludwik Misiek z Poznania jest wiceprezesem ZO „Wielkopolska” ŚZŻAK. W czasie II wojny światowej w ZWZ/AK. Jego ojciec Ignacy Misiek był komendantem Placówki Przygodzice, syn Ludwik, ps. „Robert”, był gońcem, kurierem, łącznikiem między Przygodzicami i sąsiednimi jednostkami AK Jarocinem, Pleszewem. Lotnik. Największy sukces osiągnął w 1959 r., Pobił rekord świata lecąc szybowcem z Kobylnicy do Olsztyna i z powrotem.
Mieczysław Pieńkowski, pseudonim „Długi”. Mieszka w Poznaniu, w ZO „Wielkopolska” ŚZŻAK jest skarbnikiem. Wojnę spędził w Sanoku. W konspiracji pomagał ojcu Stanisławowi, przewoził meldunki i pieniądze. Pieńkowski senior w konspiracji od 1939 r. w Służbie Zwycięstwu Polski. Pod koniec 1941 r. Stanisława Pieńkowskiego w stopniu kapitana skierowano do działalności wywiadowczej w Okręgu Krakowskim ZWZ.
Jarosław Wietlicki ze Środy Wlkp. Jest przewodniczącym tamtejszego Koła ŚZŻAK. W ZWZ/AK od 1941 r. w woj. mazowieckim. Pseudonim „Murzyn”. Był łącznikiem – radiotelegrafistą. Inicjator powstania Izby Pamięci poświęconej żołnierzom walczącym w czasie II wojny światowej przy średzkim Gimnazjum nr 1.
Wystawa została zorganizowana w ramach Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna.
Tekst i fot. Teresa Masłowska