Główne uroczystości święta Patrona w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczkowie z siedzibą w Rojęczynie odbyły się w piątek 8 listopada 2013 roku. Rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele Św. Marcina w Kaczkowie, po której wraz z Pocztami Sztandarowymi udaliśmy się pod pomnik Armii Krajowej i poległych w czasie II wojny światowej. Po krótkiej modlitwie zaproszeni goście i delegacje szkół złożyły kwiaty.
Uroczystości kontynuowano w sali wiejskiej w Rojęczynie. Apel rozpoczął się od wprowadzenia sztandarów i zaśpiewania hymnu Polski. Dyrektor szkoły Karol Olender powitał zgromadzonych, szczególnie serdecznie przywitał honorowych gości – Akowców z Poznania i Leszna: wiceprezesów ZO „Wielkopolska” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej porucznik Marią Krzyżańską i majora Ludwika Misika oraz porucznika Mieczysława Pieńkowskiego, prezesa Oddziału Leszno ŚZŻAK porucznika Mariana Sobkowiaka, kapitan Joannę Fryczkowską oraz porucznik Cecylia Grellus i porucznik Marię Ganowicz. Serdecznie powitał absolwentów szkoły w Kaczkowie - Edmunda Ostrowskiego i Teresę Janowską.
Chwilą ciszy uczciliśmy pamięć zmarłej 23 października br. porucznik Urszuli Hoffmann, Sekretarz Zarządu Okręgu „Wielkopolska” ŚZŻAK, która była częstym gościem w naszej szkole.
Podniosłą chwilą było ślubowanie na Sztandar Szkoły uczniów pierwszej klasy I.
Dyrektor szkoły wspomniał okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości i heroiczną walkę pokolenia Kolumbów o niepodległość podczas II wojny światowej. Przypomniał, że w czasach komunizmu fałszowano historię, zakłamywano rolę Armii Krajowej, a na bohaterów walki podziemnej spadały represje. Podkreślił, że bardzo ważnym zadaniem szkoły jest uczyć najmłodszych poczucia dumy z przynależności do narodu polskiego i kształtowanie patriotyzmu.
Następnie dyrektor poinformował, że w minionym roku szkolnym najważniejszym zadaniem dla szkoły była realizacja pilotażowego programu Cyfrowa szkoła, do którego zostało zakwalifikowanych tylko 400 szkół z całej Polski. Dzięki udziałowi w programie szkoła otrzymała nowoczesny sprzęt i przeszła swoistą technologiczną rewolucję. W bieżącym roku szkolnym, jako jedna z 7 szkół w powiecie leszczyńskim, będzie realizowała projekt e-szkoła - wielkopolska cyfrowa dziecięca encyklopedia Wielkopolan. Uczniowie klas piątej i szóstej będą tworzyć, na dodatkowych zajęciach, multimedialne noty biograficzne poświęcone wybitnym postaciom wywodzącym się z Gminy Rydzyna, w tym bohaterom Armii Krajowej, a szkoła zyska serwerownię, kolejne punkty dostępowe, laptopy i tablety. Działania uczniów mają za zadanie przede wszystkim ocalić od zapomnienia wybitne postaci wywodzące się z naszej małej Ojczyzny.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście, m.in.: major Ludwik Misiek, Edmund Ostrowski, Grzegorz Jędrzejczak, Bonifacy Skrzypczak, Inga Kaminiarz, Ryszard Stankiewicz oraz delegacje szkół.
Zwieńczeniem uroczystości był program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły pod kierunkiem pani Joanny Kosmowskiej. Występ poprzedziło zaśpiewanie dwóch piosenek przez laureatki konkursu piosenki: „Ojczyznę kocham i szanuję”, której organizatorem była szkoła.
Po części artystycznej goście udali się do szkoły, gdzie mogli obejrzeć wystawę pod tytułem „Dał nam przykład Bonaparte”, przygotowaną we współpracy z Archiwum Państwowym w Lesznie i poczęstunek, podczas którego był czas na rozmowy nie tylko o przeszłości.
Natomiast w przeddzień Święta Patrona, 7 listopada 2013 roku w naszej szkole, pod patronatem pana Burmistrza Miasta i Gminy Rydzyna, odbył się zorganizowany przez naszą szkołę gminny konkurs piosenki patriotycznej pt. „Ojczyznę wolną kocham i szanuję”. Wzięli w nim udział oprócz gospodarzy uczniowie szkół z Dąbcza i Rydzyny. W kategorii klas I-III zwyciężyła Anna Prałat ze szkoły w Dąbczu, która zaśpiewała piosenkę „Rozkwitały pąki białych róż”. W kategorii klas IV- VI zwyciężyła Alicja Siecla ze szkoły w Rydzynie, która zaśpiewała piosenkę „Niepodległa, niepokorna”.
Karol Olender