76. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego świętowaliśmy 28 września 2015 roku przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
Przy Pomniku odczytao uchwałę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o ustanowieniu Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Apel Pamięci przywołujący poległych dowódców i żołnierzy zakończyła salwa honorowa. Ksiądz Leonard Poloch, kapelan Armii Krajowej odmówił modlitwę za poległych i pomordowanych.
Podczas przemówienia Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego mówił m.in.: - Witam serdecznie wszystkich Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.
To dla nas ogromny zaszczyt, że jesteście Państwo z nami i zawsze stawiacie się na apel, gdy trzeba dać świadectwo prawdzie i historii. Jest w Was siła, prawość, a jednocześnie dużo pogody ducha i życzliwości dla ludzi. Wiecie, jak wiele znaczy życie i jak łatwo je stracić. Wiecie, co znaczy wolność, bo wielu z Was przyszło na nią czekać jeszcze długo po wojnie.
Jesteśmy tutaj, przy - zbudowanym naszym wspólnym wysiłkiem - Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, aby dać świadectwo pamięci tych, którzy polegli i złożyć wyrazy najwyższego szacunku tym, którzy stoją na straży prawdy o latach mroku i chwały. Aby w wolnej Polsce przypominać o cenie, jaką Polacy byli w stanie zapłacić za wolność. I wielu ją zapłaciło.
Pod pomnikiem wiązanki kwiatów złożyli Akowcy wraz z marszałkiem, Wojewódzka Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych, wojewoda wielkopolski, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie wielkopolskich szkół.
Uroczystość kontynuowano w sali konferencyjnej PAN. Płk Jan Górski, Prezes Zarządu Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej we wzruszającej przemowie powiedział m.in.: - Kiedy ponad 25 lat temu organizowaliśmy Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, przystąpiło do niego około 60 tys. Akowców, a ilu jest ich dzisiaj, 8 tysięcy, z czego tylko połowa to żołnierze AK. Na początku nasz Okręg Wielkopolska liczył ok. 2200 członków, ilu nas zostało dzisiaj? Co będzie dalej? Od jakiegoś czasu prześladowała mnie myśl, jaka będzie pamięć o nas w przyszłości. Jadąc tutaj przypomniał mi się wiersza naszego kolegi z oddziału „Jędrusie” Zbigniewa Kabaty, ps. „Bobo”:
„Nas nie stanie, lecz Ty nie zaginiesz.
Pieśń Cię weźmie, legenda przechowa.
Wichrem chwały w historię popłyniesz,
Armio Krajowa”.
Gdy dzisiaj przyszedłem pod pomnik, zobaczyłem licznych mieszkańców Poznania, młodzież, uczniów, liczne sztandary szkolne, doszedłem do wniosku, że kolega Kabata częściowo się pomylił. Pamięć o Armii Krajowej znajdzie się nie tylko w historii, w pieśni, w legendzie, ale będzie trwała w pamięci, w sercach – przed wszystkim młodzieży. Młodzież nie zapomni o tych, którzy w jej wieku podejmowali walkę o wolną Polskę.
Dr Anna Ziółkowska, dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, wygłosiła referat o ppor. Zbisławie Jadwidze Krajnej, łącznice AK, rozstrzelanej w Żabikowie. Wzruszona rodzina bohaterskiej łączniczki uczestniczyła w spotkaniu. Uczniowie V LO im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu wykonali część artystyczną. Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych w Poznaniu zagrała wiązankę pieśni patriotycznych.
Organizatorem uroczystości był Samorząd Województwa Wielkopolskiego, współorganizatorem Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Okręgu Wielkopolska. (tm)