We wtorek 1 sierpnia punktualnie o godzinie 17.00 zawyły syreny, Poznań zatrzymał się, żeby oddać hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego. Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Zaśpiewano hymn państwowy, a żołnierze wciągnęli flagę na maszt.
W tym roku w imieniu powstańców warszawskich głos zabrał jego uczestnik Janusz Gunderman, prezes honorowy Środowiska "Syrena" Światowego Związku Żołnierzy AK, który powiedział m.in.:
- Spotykamy się co roku przy pomniku upamiętniającym żołnierzy podziemia, w tym powstańców warszawskich. Ich patriotyzm i męstwo oraz zawołanie „Bóg, Honor, Ojczyzna” nie wzięły się znikąd. Przez lata niewoli Polacy nie tracili nadziei w odzyskanie wolności i potrafili przekazywać ją następnym pokoleniom. Klęski powstańczych zrywów także nie złamały ich ducha. Zwracając się do młodych, którzy licznie dopisali stwierdził: – W niedalekiej przyszłości od was i waszych decyzji będzie zależała przyszłość Polski w tych trudnych czasach, które przed nami. Dlatego musicie się do tego przygotować, Polska potrzebuje mądrych ludzi.
Sekretarz Miasta Poznania Stanisław Tamm powiedział:
– 73 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego wspominamy tych, którzy doświadczyli piekła na ziemi, bo była zagłada Warszawy. Pamięć o Powstaniu Warszawskim łączy Polaków, jest obowiązkiem Poznaniaków, także młodszego pokolenia.
Wicewojewoda Marlena Maląg apelując o pamięć o wydarzeniach sprzed 73 lat i pozostawionym przez powstańców testamencie mówiła: - Jesteśmy zobowiązani młodemu pokoleniu ten testament przekazywać. Dziękujemy za to, że dziś żyjemy w wolnym kraju. Część i chwała bohaterom.
W uroczystościach nie mogło zabraknąć „Warszawianki”, którą odśpiewali uczestnicy obchodów, następnie odczytano „Apel Pamięci”. Delegacje Akowców, Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, władz państwowych i samorządowych, policji, straży pożarnej, politycy oraz wiele innych organizacji i instytucji złożyli kwiaty przy pomniku i zapalili znicze. Po części oficjalnej wspólnie śpiewano powstańcze piosenki.
Organizatorami tegorocznych obchodów był Urząd Miasta Poznania i Środowisko „Syrena” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej(tm).