23 października 2010 roku w kinie Muza w Poznaniu, odbyła się projekcja filmu „13 sierpnia 1944”. Po filmie istniała możliwość zadawania pytań Powstańcom oraz zapoznania się z powstańczą bronią i umundurowaniem. W spotkaniu wzięło udział około 250 osób, które interesują się historią II Wojny Światowej, a szczególnie, Powstania Warszawskiego. Na projekcję przyszła głownie wielkopolska młodzież. Zainteresowanie młodych ludzi zawsze niezwykle cieszy weteranów. Wśród obecnych byli także członkowie Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK, żołnierze AK, przedstawiciele IPN, oświaty, Grupa Historyczna Wigry z Warszawy, członkowie nowopowstałego Stowarzyszenia Pamięci AK, Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej wraz z reprezentantami kół, działających w szkołach oraz harcerze. Na przybywających czekała gorąca kawa i herbata oraz drobny poczęstunek. Spotkanie rozpoczął krótki wstęp wygłoszony przez Pana Janusza Gundermana, żołnierza Batalionu Gustaw – Harnaś, kompania Aniela. Po wystąpieniu Pana Gundermana obejrzeliśmy 30-to minutowy film „13 sierpnia 44”, w tworzeniu którego brali udział organizatorzy tego spotkania – Grupa Historyczna Gustaw Harnaś. Po projekcji istniała możliwość zadawania pytań Powstańcom i wzięcia udziału w dyskusji. Okazja była niepowtarzalna, gdyż na sali zasiadało czterech bezpośrednich uczestników wydarzeń tragicznego dnia, o których opowiada film. Byli to Pani Janina Gruszczyńska ps. „Janka Porzędzka”, żołnierz batalionu Wigry, jej przyjaciółka, Pani Barbara Gancarczyk ps. „Pająk”, które w czasie powstania wykazały niezwykle bohaterską postawę przy ratowaniu rannych. Pomimo upadku Starego Miasta, jako sanitariuszki pomagały rannym i pertraktowały z Niemcami ich uwolnienie, narażając własne życie, a można powiedzieć, że wręcz podpisując na siebie wyrok śmierci oraz Panowie Janusz Gunderman i Stanisław Sedlaczek z Gustawa. Spotkanie zakończył pokaz powstańczej broni i umundurowania. Wydarzenie, o jakim opowiadał film, czyli eksplozja czołgu-pułapki 13 sierpnia 1944 na warszawskiej starówce wzbudziły u wszystkich wiele emocji, a sam film wywarł na publice duże wrażenie. Całe spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze i z należytą troską o pamięć wydarzeń i bohaterów tamtych dni.
Gorące podziękowania należą się Kinie Muza i Gabinetowi Prezydenta Miasta Poznania za udostępnienie Sali oraz naszym gościom specjalnym, Pani Janinie Gruszczyńskiej i Grupie Historycznej Wigry, którzy przybyli na spotkanie specjalnie z Warszawy.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej organizatorów projekcji – www.gustaw-harnas.pl, która wkrótce rozpocznie swoją działalność.