Spotkanie zorganizowane zostało przez czteroosobową koleżeńską grupę sympatyków Armii Krajowej, a w szczególności Powstania Warszawskiego (w osobach : Danuta i Maciej Nawroccy, Karina Stachowiak i Dariusz Krzeszowiec), która za cel postawiła sobie m.in. upowszechniać wiedzę o wydarzeniach sprzed 65 lat w sposób nowoczesny, pozwalający dotrzeć zwłaszcza do młodzieży.
Swoje zainteresowania pogłębiali przez lekturę książek i innych publikacji, a także przez wyjazdy do Muzeum Powstania Warszawskiego i udział w odbywających się tam spotkaniach z Powstańcami. Ostatnio zdecydowali się (za co im chwała) zorganizować podobne spotkanie w Poznaniu, aby w ten sposób zapoczątkować żywsze propagowanie wiedzy o Powstaniu w społeczeństwie Poznania.
Od Rektora UAM uzyskali zgodę na wykorzystanie do tego celu Sali Instytutu Geologii na Morasku. Rozesłane zawiadomienia i szeroka informacja w środowisku studenckim zaowocowały udziałem 100 osób, od młodzieży do starszych co, jak na pierwsze spotkanie, jest sporym sukcesem. W spotkaniu wzięli udział również dwaj zaproszeni goście z Warszawy, organizatorzy podobnych spotkań w M.P.W., którzy podzielili się swoimi przeżyciami z Powstania.
Następnie wywiązała się ciekawa dyskusja, w której brali udział przedstawiciele różnych pokoleń zgromadzonych na sali. Temat spotkania cieszył się dużym zainteresowaniem, które widziało się na twarzach uczestników. Padały także pytania, kiedy odbędzie się następne takie spotkanie.
Należy podkreślić, że spotkanie otworzył Prorektor UAM Prof. Andrzej Lisicki, który na zakończenie wręczył drobne upominki zaproszonym uczestnikom. Trzeb podkreślić, że spotkanie było bardzo dobrze zorganizowane. Mając na uwadze wiek zaproszonych gości zapewniono wszystkim przejazd mikrobusem w obie strony, a przy obiedzie, na który zostaliśmy zaproszeni, trwała dalsza dyskusja na tematy związane ze spotkaniem, a co najważniejsze, jak kontynuować rozpoczęte dzieło.
Organizatorom należy się podziękowanie za włożony trud, a także za to, co po prostu sami zrobili z wewnętrznej potrzeby, a było to dla nas miłą niespodzianką. Pierwsze spotkanie przedstawicieli Środowiska „SYRENA” z organizatorami zaowocowało dalszymi kontaktami, których wynikiem będzie dalsza współpraca z nimi, już jako członkami nadzwyczajnymi naszego Środowiska.
Relacje opracował :
kpt. rez. Janusz Gunderman
Prezes Środowiska Warszawskiego
„SYRENA”