25 maja w gmachu Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Pile odbyła się uroczystość poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, podczas której młodzież we wzruszający sposób przedstawiła życie i śmierć bohatera narodowego pt. „Ochotnik z Piekła” wg scenariusza Andrzeja Słomianowskiego, autora wielu opracowań historycznych, od lat zamieszkałego w Londynie. Program był ilustrowany filmem z scenami z jego życia, rodzinnego i działalności patriotycznej.
Podczas uroczystości przyjęto 16 członków do nowo powstałego jedenastego Towarzystwa Przyjaciół AK w Pile w województwie Wielkopolskim. Opiekunką Koła i inicjatorką jego powstania jest prof. Dorota Fechmer. Nowe Koło Przyjaciół AK będzie pracowało nad rozszerzaniem wiedzy historycznej o P.P.P. i AK.
W uroczystości uczestniczyli członkowie Zarządu Okręgu Wielkopolska ŚZŻAK Z Poznania : wiceprezes mjr Ludwik Misiek, wiceprezes por, Maria Krzyżańska, kpt. Zenon Jankowski oraz przewodniczący Towarzystw Przyjaciół Armii Krajowej W Wielkopolsce mgr Henryk Józefowski i dyrektor Muzeum Wojska w Poznaniu Tadeusz Jeziorowski, a także grono nauczycielskie i młodzież Liceum Salezjańskiego.
W atmosferze wspomnień z czasów służby w Armii Krajowej goście spędzili wraz z młodzieżą wiele miłych chwil.
***
Dnia 25 maja br. uroczystą akademią pt. "Witold Pilecki - ochotnik z piekła Towarzystwo Przyjaciół Armii Krajowej w Liceum Ogólnokształcącym Towarzystwa Salezjańskiego w Pile rozpoczęło oficjalnie swoją działalność. Włączyliśmy się tym samym w akcję Dolnośląskiej Inicjatywy Historycznej uczczenia 60. rocznicy śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Spektakl muzyczno-słowny opracowany na podstawie eposu Andrzeja Słomianowskiego "Odwaga Pileckiego" został przedstawiony uczniom liceum oraz zaproszonym kombatantom - członkom Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Honorowymi gośćmi byli Żołnierze AK i ich przyjaciele, na czele z: Ludwikiem Misiakiem, Marią Krzyżańską z Poznania i Zenonem Jankowskim z Piły.
Po przedstawieniu uczniowie z TP AK otrzymali legitymacje członków, następnie wraz z szanownymi gośćmi rozmawialiśmy o ich pracy w konspiracyjnym państwie podziemnym.
Witold Pilecki zasługuje na szczególne przypomnienie współczesnym pokoleniom. Uznany przez brytyjskiego profesora Michaela Foota za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej, jest przykładem najwyższego poświęcenia dla Ojczyzny i bliźnich. Pochodził z Kresów, pierwsze szlify wojskowe zdobywał podczas wojny polsko-sowieckiej 1920 roku, walczył w kampanii wrześniowej. Od 1939 roku działał, pod okupacją nazistowską, w konspiracji. Dobrowolnie zdecydował się dostać w łapance do Auschwitz, gdzie stworzył komórki Armii Krajowej, które miały wyzwolić obóz przy odpowiedniej okazji. Pozostawiając struktury podziemne w obozie współpracownikom uciekł z Oświęcimia. Walczył w Powstaniu Warszawskim i tworzył "konspirację w konspiracji" - Organizację NIE. Po zajęciu Polski przez komunistów nie stracił nadziei na odzyskanie przez Ojczyznę wolności. Za swoją postawę i działalność, aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i po katorżniczym pobycie w więzieniu oraz fałszywym procesie został zamordowany. Za miłość Ojczyzny. Za umiłowanie wolności.