Dnia 11.02.2010 r w V Liceum Ogólnokształcącym im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu odbyło się spotkanie zorganizowane przez Koło Przyjaciół Armii Krajowej, poświęcone orderowi Virtuti Millitari i jego kawalerom.
Honorowymi gośćmi byli członkowie Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Wielkopolsce, Maria Krzyżańska i pan Ludwik Misiek.
Spotkanie rozpoczęło się przemówieniem Pani prof. Małgorzaty Wiater.
Następnie, historię orderu przedstawił kustosz Muzeum Wojskowości -- Tadeusz Jeziorowski. W swojej przemowie przedstawił on sylwetkę ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, który w roku 1792 po ropoczęciu wojny polsko-rosyjskiej przeciwko konfederacji targowickiej w obronie Konstytucji 3 Maja i interwencji wojsk rosyjskich cesarzowej Katarzyny II ustanowił order Virtuti Millitari. W 1792 roku order miał dzielić się na pięć klas: Krzyż Wielki z Gwiazdą, Krzyż komandorski, Krzyż Kawalerski, Medal Złoty i Medal Srebrny. W 1806 roku ostatecznie ustalono obowiązujący do dziś podział orderu na: Krzyż Wielki, Krzyż Komandorski, Krzyż Kawalerski, Krzyż Złoty i Krzyż Srebrny. Po stłumieniu przez Rosjan Powstania Listopadowego w 1831 roku, ordery te były wręczane żołnierzom wojsk carskich z nakazu Mikołaja I.
W kolejnej części spotkania przedstawiono sylwetki "Cichociemnych". Pierwsza z nich to generał Elżbieta Zawacka o pseudonimie "Zo". Była ona kurierką Komendy Głównej Armii Krajowej, a zarazem jedyną kobietą wśród Cichociemnych. Kolejną z przedstawionych postaci był podpułkownik Adam Borys o pseudonimie "Pług", organizator i pierwszy dowódca batalionu Parasol, skoczek cichociemny, inżynier rolnik.
Ostatnim ze wspomnianych członków AK był podpułkownik Stefan Ignaszak pseudonim "Drozd", kawaleria Wojska Polskiego, cichociemny, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego.
Całe spotkanie odbyło się w miłej atmosferze z dużą ilością wspomnień z okresu II Wojny Światowej. Była to dobra lekcja historii, ponieważ najciekawiej jest słyszeć fakty historyczne od ludzi, którzy brali bezpośredni udział lub byli świadkami wydarzeń, które zaważyły na losach historii Polski.
S. Mańczak i M. Kwiatkowski, klasa 2d