Czy pół wieku to wystarczająco, aby zmazać z kart historii i świadomości Polaków bohaterskie czyny? Czy po 18 latach istnienia wolnej, niepodległej Polski nie potrafimy mówić, o tym, o czym do 1989r. nie mogliśmy mówić? Wydarzenie, które miało miejsce w V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu, świadczy o tym, że są ludzie, którzy chcą pamiętać i chcą, aby inni też pamiętali.
14 stycznia 2008r. zostało podpisane porozumienie między Kuratorium Oświaty a Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej okręg Wielkopolska. Na uroczystości obecni byli: zastępca kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych pan dr Jan Stanisław Ciechanowski, wicewojewoda p. Przemysław Pacia, p. dr Jan Kurek - Zarząd Główny ŚZŻAK w Warszawie, dr Zdzisław Kościański - wizytator, dyrektorzy i nauczyciele wielkopolskich szkół, zaangażowani we współpracę ze ŚZŻAK, p. Krzysztof Mazurek z Urzędu Marszałkowskiego, p. Waldemar Handke - przedstawiciel IPNu z Poznania, p. Włodzimierz Buczyński -Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego, p. Tadeusz Jeziorowski - dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, prezes ŚZŻAK mjr Jan Górski oraz Wielkopolski Kurator Oświaty p. Elżbieta Leszczyńska, która jako pierwsza zabrała głos.
W swoim przemówieniu podkreśliła, jak ważne jest kultywowanie pamięci i przytoczyła cytat z książki Pamięć i tożsamość Jana Pawła II - Naród, który nie zna przeszłości, nie zasługuje na miano narodu. Następnie mjr Jan Górski, we wzbudzającej emocje wypowiedzi, przedstawił w skrócie historię Polski, począwszy od rozbiorów aż do II wojny światowej. Opowiadał też, z jaką pasją uczył się jako młody chłopak historii. Właśnie to wskazał jako przyczynę jego późniejszych działań. Uświadomiło to nam, uczniom, jak ważne dla tworzenia przyszłości jest pogłębianie znajomości przeszłości naszej Ojczyzny.
Potem nastąpił najważniejszy punkt uroczystości - podpisanie porozumienia. Zakłada ono m.in. upowszechnienie na terenie Wielkopolski wiedzy historycznej z lat 1939 - 1989 poprzez podejmowanie różnych inicjatyw oraz dostęp do takich źródeł historycznych, jak świadectwa żołnierzy AK. Po odczytaniu, podpisy pod dokumentem złożyła p. Elżbieta Leszczyńska oraz mjr Jan Górski.