12 stycznia 2008 roku w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się coroczna wigilia Zarządu Światowego Związku Armii Krajowej Okręg Wielkopolska. Jest to spotkanie dawnych członków ruchu oporu, którzy dopiero po wielu latach mają okazję wspólnie wspominać niebezpieczne czasy II wojny światowej, a także przekazywać kolejnym pokoleniom wiedzę o ich życiu.
Uroczystość goście rozpoczęli od odśpiewania hymnu Armii Krajowej, który zaintonował chór uczniowski z VIII Liceum Ogólnokształcącego. Następnie pan mjr. Jan Górski – żołnierz Armii Krajowej, pełniący rolę gospodarza, powitał wszystkich gości wśród których byli pan Piotr Florek- wojewoda wielkopolski, pan Maciej Frankiewicz - zastępca prezydenta miasta Poznania, kapelan ks. Poloch, Jan Kuczek - przeor dominikanów oraz przedstawiciele wojska. Wśród zaproszonych byli również przyjaciele kombatantów, m.in. pan Włodzimierz Buczyński, który czuwał nad budową pomnika Armii Krajowej oraz jego wykonawca, pan Tadeusz Patecki. Nie zabrakło oczywiście opiekunów Kół Przyjaciół Armii Krajowej: pani Violetty Dworeckiej z III LO, pani Małgorzaty Wiater z V LO i pana Henryka Józefowskiego z VIII LO wraz z młodzieżą.
Minutą ciszy uczczono pamięć kombatantów, którzy odeszli na wieczną wartę. Jest to przykre dla wszystkich, a jednocześnie nieuchronne, że co roku coraz mniej przyjaciół spotyka się na akowskiej wigilii.
Światowy Związek Armii Krajowej wyraził wdzięczność wręczając medale za kontynuowanie pamięci o historii, dbanie o nią a także za współpracę ze Związkiem. Niektórzy nagrodzeni otrzymali dyplomy oraz upominki w postaci pięknych albumów lub książek.
Po wstępnych powitaniach i podziękowaniach, ksiądz Poloch pobłogosławił opłatek. Mówił o dbaniu o tradycję, historię i miłość w naszych domach. Przytoczył słowa prymasa Polski wspominając, że „naród, który zapomni o przeszłości, jest narodem bez przyszłości”. Również niektórzy z gości skorzystali z okazji i dziękowali kombatantom za ich działalność, siłę i pogodę ducha oraz za postawę wobec sytuacji, jaka miała miejsce 70 lat temu.
Następnie wszyscy zaczęli dzielić się opłatkiem, życząc sobie przede wszystkim szczęścia i pomyślności w nowym roku. Kombatanci życzyli młodzieży sukcesów w szkole, wiele szczęścia i radości oraz dalszych działań związanych z historią.
Po złożeniu życzeń, goście częstowali się kawą, herbatą oraz słodkościami, rozmawiając o różnych sprawach.
Była to niewątpliwie jedna z już ostatnich wigilii w kręgu osób, które przyczyniły się do oswobodzenia Polski w latach 40-tych. W sympatycznym gronie można było nie tylko usłyszeć ciekawe historie tych niezwykłych ludzi, ale też poznać innych, zainteresowanych upamiętnieniem tych opowieści. Wszyscy goście tej rodzinnej i ciepłej wigilii mają nadzieję, że pamięć o dawnych czynach będzie trwać wiecznie.
Weronika Przybylska kl. 2 d
Koło Przyjaciół AK w V LO im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu