Irena Bobkowska urodziła się 19 lipca 1919 r. w Poznaniu. W 1936 r. ukończyła Gimnazjum im. Dąbrówki w Poznaniu. Edukację kontynuowała w szkole przemysłowej, łącząc naukę z działalnością w Przysposobieniu Wojskowym Kobiet.
Podobnie jak siostra Maria, została zatrudniona w DWM (HCP). Od maja 1940 r. pracowała m.in. przy kontroli jakości gliz oraz w biurze odbiorczym, mając tym samym łatwy dostęp do dokumentacji technicznej i produkcyjnej wytwarzanych elementów. Dzięki pośrednictwu Marii przy końcu 1942 r. nawiązała kontakt z Ekspozyturą wywiadowczą WSK w Poznaniu, gdzie zaczęła dostarczać, mające nieoceniona wartość, materiały i informacje dotyczące DWM.
W związku z dekonspiracją siatki wywiadowczej, dnia 19 kwietnia 1943 r. Irena została aresztowana. Początkowo przebywała w Domu Żołnierza, a po tygodniu znalazła się w Forcie VII. Na skutek przekazania sprawy przez Gestapo do Trybunału Ludowego w Berlinie, 9 listopada 1943 r. przewieziono ją do więzienia śledczego w Lipsku. Tam miała oczekiwać na rozprawę sądową. Akt oskarżenia był jednak gotowy dopiero 27 marca 1945 r., działania wojenne dobiegły końca i do rozprawy nie doszło.
19 kwietnia 1945 r. została wyzwolona przez armie amerykańską. W oczekiwaniu na powrót do kraju przebywała w obozie wojskowym nr 138 w Northeim, a następnie w Getyndze, gdzie kierowała dożywianiem polskich dzieci i pomagała w pracach biurowych.
Do Poznaniu wróciła 8 marca 1946 r. i podjęła pracę korektorki w poznańskiej prasie.
Zmarła 19 kwietnia 2003 roku.
Autor tekstu
Anna Adamska