Msza święta o godzinie 11:00 w Bazylice Archikatedralnej rozpoczęła obchody rocznicowe. Po mszy św. nastąpił uroczysty przemarsz, podczas którego delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich oraz pod tablicą Ofiar Terroru Stalinowskiego.
Uroczystość odsłonięcia Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego odbyła się o godzinie 13:00 w Parku im. Henryka Wieniawskiego.
Do odsłonięcia pomnika zostało zaledwie 9 dni. Wieczorem wybierano najlepsze warianty oświetlenia zaprojektowanego przez dr Małgorzatę Górczewską. Autor projektu prof. Mariusz Kulpa wraz z Włodzimierzem Buczyńskim czuwali i nad tym etapem realizacji.
25 sierpnia na placu budowy stanęło sześć 4,5 metrowych kolumn. Kolejne elementy pomnika Polskiego Państwa Podziemnego przyjechały do Poznania z Kaszub. Wokół pomnika trwa przygotowywanie miejsc, w których znajdą się tablice z nazwiskami żołnierzy Polski Podziemnej.
13 sierpnia na plac budowy Pomnika zostały przetransportowane z Cegielskiego i zamontowane stalowe płyty symbolizujące „dla jednych grób, mogiłę, dla innych schronienie i możliwość walki w ukryciu”.
1 sierpnia 2007 odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego. Przed powstającym pomnikiem zebrało się spore grono osób, w tym władze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska. Swoją obecnością zaszczycił prezes Jan górski, oraz vice-prezes Maria Krzyżańska. Nie zabrakło także przedstawicieli Komitetu Budowy Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego, z prezesem Włodzimierzem Buczyńskim na czele.
W grudniu 2005 roku, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska, mający siedzibę w Poznaniu przy al. Niepodległości 18, podjął decyzję o budowie w Poznaniu Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
Po uzyskaniu zezwolenia Marszałka Województwa Wielkopolskiego na zorganizowanie i przeprowadzenie zbiórki publicznej na terenie województwa, przystąpiliśmy do zbierania pieniędzy (decyzje: DO.III.5010/9/05 z dnia 22 grudnia 2005 roku, GM.5010/12/06 z dnia 30 października 2006 roku, DO.I.5010/1/07 z dnia 20 grudnia 2007 roku, DO.I.5010/9/08 z dnia 25 września 2008 roku).