Zbisława Jadwiga Krajna urodziła się 13 października 1910 r. w Poznaniu jako córka Kazimierza – kupca, posła dwóch kadencji Sejmu Polskiego i jego żony Michaliny z d. Łukowczyk. Matka zmarła bardzo wcześnie (1920 r.) kiedy Zbisława miała 10 lat, a ojciec w 1931 r.
Mając troje młodszego rodzeństwa od najmłodszych lat zastępowała im matkę wywierając na nich duży wpływ i cieszyła się ,mimo młodego wieku, dużym autorytetem. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczęszczała do Gimnazjum im. Dąbrówki, gdzie w roku 1927 zdała maturę. W czasach szkolnych należała do harcerstwa i Sodalicji Mariańskiej pełniąc w niej od 1930 r. funkcje skarbnika. Po ukończeniu gimnazjum i 6 miesięcznego kursu handlowego podjęła pracę zawodową w biurze ogłoszeń Polskiej Agencji Reklamowej w Poznaniu w Alejach Marcinkowskiego prowadzonej przez jej stryja.
Dbając o dalsze wykształcenie wraz z koleżankami ukończyła kurs języka francuskiego. W latach trzydziestych poznała na wakacjach w Jaremczy koleżankę Marię Hoćko, z którą połączyła ja dozgonna przyjaźń trwająca od Jaremczy do Żabikowa.
Latem 1939 r. w ramach pogotowia wojennego Sodalicji Mariańskiej zorganizowała punkt opatrunkowy przy ul. Górna Wilda. Od października 1939 r. podjęła przerwana pracę w przejętej przez Niemców agencji, która działała dalej pod nazwą Anzeigenvermitelungverlag.
W 1940 r. poznała oficera Wojska Polskiego ppor. Zbigniewa Krzekotowskiego pseud. „Skrzecz”, „Wołoda”, „Michał”. Znajomość ta przerodziła się w wielką miłość i zostali narzeczonymi. Pod wpływem „Skrzecza”podjęła pracę konspiracyjną i do wiosny 1943 r. współpracowała z grupą por. rez. Stanisława Broniarza pseud. „Muller” pełniąc wówczas funkcję łączniczki między Inspektoratem Rejonowym Poznań a ppor. Zbigniewem Krzekotowskim.
Od lata 1943r. została przydzielona do Wydziału V Okręgu Poznań Armii Krajowej pracując pod kierownictwem por. Marianny Marszałkowskiej pseud. „Ruta”, a po jej aresztowaniu w dniu 29 kwietnia 1943 r. krótko pełniła funkcję szefa Wydziału. Od sierpnia 1943 r. do dnia aresztowania, ściśle współpracowała z kpt. Janem Kamińskim pseud. „Franek”. W okresie tym zorganizowała system łączności konspiracyjne Okręgu Poznań AK z Inspektoratami rejonowymi, jak również zorganizowała sieć łączności dla zrzutów lotniczych dla Okręgu Poznań.
Dla celów pracy konspiracyjnej wykorzystywała swoje mieszkanie w Poznaniu przy ul. Sosnowej 30 – lokal służył jako punkt kontaktowy i w razie potrzeby jako miejsce noclegowe dla członków konspiracji.