Stanisława Kostencka z d. Plocker urodziła się 17 kwietnia 1917 r. w Czerniejewie, pow. gnieźnieński. Ukończyła poznańskie Seminarium dla Wychowawczyń Przedszkoli i do wybuchu wojny pracowała jako nauczycielka w przedszkolu oraz uczestniczyła w zajęciach Przysposobienia Wojskowego Kobiet.
Od początku 1940 r. należała do siatki wywiadowczej WSK. Użyczała swoje mieszkanie przy Wałach Królowej Jadwigi na miejsce spotkań i skrzynkę kontaktową dla kurierów z Warszawy i Okręgu Poznańskiego AK. Przyczyniła się do nawiązania wielu cennych dla konspiracji kontaktów.
Została aresztowana 29 kwietnie 1943 r., a w jej mieszkaniu Gestapo urządziło „kocioł”. Zatrzymano również trzy siostry Stanisławy – Jadwigę Kaseję oraz Bohdanę i Reginę Kostenckie. Dwie ostatnie po kilku tygodniach zwolniono. Bohdanę aresztowano ponownie i wysłano do Oświęcimia, gdzie zginęła. Stanisława i Jadwiga przebywały początkowo w Domu Żołnierza, a następnie w Forcie VII. Zostały przekazane do dyspozycji Trybunału Ludowego w Berlinie, uniknęły jednak rozprawy sądowej, gdyż prokurator prowadzący śledztwo zakończył je dopiero przy końcu marca 1945 r. obie siostry zostały uwolnione 19 kwietnia 1945 r. przez wojska amerykańskie.
Po powrocie do kraju Stanisława kształciła się w Instytucie Pedagogiki Specjalnej i pracowała w swoim zawodzie w Warszawie.
Zmarła 1 sierpnia 2003 roku.
Autor tekstu
Anna Adamska