Obchody 69 rocznicy Mordu Katyńskiego
28-04-2009
28 kwietnia w ramach obchodów 69 Rocznicy Mordu Katyńskiego Zarząd Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich, Oddział Gniezno umieścił na murze kościoła św. Trójcy obok Krzyża Katyńskiego i Dębu Pamięci tablicę upamiętniającą zamordowanego w Charkowie gnieźnianina por. kawalerii Teofila Jana Piotrowskiego. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., po której poświęcono tablicę, złożono kwiaty i zapalono znicze.
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Gnieźnie reprezentowany był przez poczet sztandarowy Koła i delegację kombatantów Armii Krajowej z prezesem Zarządu Koła w Gnieźnie, która pod tablica złożyła wiązankę kwiatów.
Zebranie Zarządu Okręgu Wielkopolska ŚZŻAK
06-04-2009
6 kwietnia odbyło się zebranie Zarządu Okręgu Wielkopolska ŚZŻAK. Prezes Z.O. ppłk Jan Górski po powitaniu obecnych złożył wszystkim życzenia radosnych i pogodnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, po czym wszyscy podzielili się wielkanocnym jajkiem.
Kol. Krzyżańska przedstawiła wnioski o przyjęcie na członków nadzwyczajnych bez uprawnień kombatanckich pracowników IPN dr Agnieszki Łuczak i mgr Aleksandry Pietrewicz, nauczycieli z Piły p. Wojtkowiak, ze Środy Wielkopolskiej p. H. Pawlak, oraz pełniącej funkcje opiekunki kol. Skobejko ze środowiska „Ostra Brama” p. Barbary Pokory. Wszystkie wnioski zostały jednogłośnie przyjęte.
Szczegółowo przedyskutowano...
Uroczystość uczczenia pamięci ofiar niemieckiej okupacji 1939 - 1945
02-04-2009
2 kwietnia 2009 r. odbyła się w Forcie VII uroczystość uczczenia pamięci ofiar niemieckiej okupacji 1939 - 1945 r. zorganizowana przez wszystkie związki więźniów politycznych hitlerowskich obozów koncentracyjnych i więzień, Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych oraz młodzież z Gimnazjum Nr 6 im. E. Raczyńskiego w Poznaniu. Na uroczystość zostali zaproszeni członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Co roku w kwietniu - miesiącu poświęconym pamięci ofiar II Wojny Światowej - W Poznaniu uroczystości odbywają się w Forcie VII, pierwszym na ziemiach polskich obozie koncentracyjnym zorganizowanym przez okupanta 70 lat temu.
Młodzież licealna...
Akademia ku pamięci Jerzego Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”
31-03-2009
W Zespole Szkół Nr 3 w Krotoszynie odbyła się akademia poświęcona pamięci Jerzego Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”, oficera rezerwy kawalerii Wojska Polskiego, dowódcy partyzanckiego Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, zamordowanego w lutym 1947 roku przez Służbę Bezpieczeństwa w kieleckim więzieniu, na którą to zaprosił kombatantów Burmistrz i dyrektor Zespołu Szkół Nr 3.
Franciszek Jaskulski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych. Pamięć „Zagończyka” uczczono odsłonięciem tablicy w Zespole Szkół Nr 3 w Krotoszynie.
Uroczysta akademia odbyła się w Sali kina „Przedwiośnie”...
66 rocznica akcji „Pod Arsenałem”
22-03-2009
Po odprawieniu uroczystej mszy św. w poznańskiej Farze przez kapelana ZHP ks. Pawła Kujawę, harcerze wszystkich pokoleń przeszli następnie do Białej Sali Urzędu Miasta na spotkanie, by uczcić 66 rocznicę akcji „Pod Arsenałem”.
Po powitaniu obecnych, wśród których był Zastępca Prezydenta Miasta Poznania – Maciej Frankiewicz – odśpiewano hymn Szarych Szeregów, a następnie zapalono symboliczne ognisko zapraszając do tej czynności Prezydenta M. Frankiewicza, Urszulę Hoffman z Szarych Szeregów i zucha – dziewczynkę z gromady zuchów ZHP. Podczas spotkania pokoleń przypomniano powstanie i działalność Szarych Szeregów, podkreślono udział Wielkopolskich Szarych...
Obchody setnej rocznicy urodzin gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „ZO”
19-03-2009
W dniu 100 urodzin gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „ZO” odbyła się uroczystość w Toruniu, w której wzięła udział delegacja Okręgu Wielkopolska ŚZŻAK w składzie : Maria Krzyżańska, Hanna Nowicka, Maria Mańkowska (członkowie Pomorskiej Fundacji Armii Krajowej oraz wojskowej Służby Polek) i Grażyna Konieczka.
Uroczystość rozpoczęła się składaniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobie Pani Profesor na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu, a następnie w Kościele Garnizonowym p.w. św. Katarzyny odprawiono celebrowaną przez biskupa pomorskiego ks. Andrzeja Suskiego msze św. w intencji Pani Generał Elżbiety Zawackiej i odsłonięto jej poświęcona Tablicę Pamiątkową...
Obchody 69 rocznicy zbrodni sowieckich na żołnierzach polskich
08-03-2009
Stowarzyszenie Katyń, Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” i Związek Sybiraków zorganizowali obchody 69 rocznicy wydania zbrodniczego wyroku przez Sowietów na oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej, służby więziennej, Korpusu Ochrony Pogranicza i żandarmerii.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Kościele Garnizonowym w intencji pomordowanych na Wschodzie. Następnie w ogrodzie zamkowym, gdzie odbyła się dalsza cześć uroczystości, złożono kwiaty i zapalono znicze pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru.
Uroczystości rocznicowe w Kwilczu
06-03-2009
Delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Wielkopolska – tak, jak każdego roku - pojechała na uroczystości rocznicowe poświęcone płk Łukaszowi Cieplińskiemu do jego rodzinnej miejscowości Kwilcza, gdzie od 3 marca 1991 roku – daty wmurowania i poświęcenia tablicy pamiątkowej Jego pamięci – odbywają się akademie organizowane przez Zespół Szkół w Kwilczu i Środowisko „Wierchy” – „Orlęta” ŚZŻAK.
Łukasz Ciepliński ps. „Pług”, „Antek” był w czasie okupacji komendantem Rejonowego Inspektoratu ZWZ – AK Rzeszów, a zarazem jednym z najwybitniejszych postaci ruchu oporu, który na Rzeszowszczyźnie stworzył prawie piętnastotysięczna...
Kaziuk 2009
04-03-2009
Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej – Oddział w Poznaniu zaprosiło żołnierzy Armii Krajowej na XVI Kaziuk Wileński w Poznaniu. Od XVII wieku w każdym roku w dniu 4 marca i w święto przeniesienia relikwii św. Kazimierza – w katedrze wileńskiej odprawiano uroczyste nabożeństwo, w którym uczestniczyli liczni pielgrzymi z całej Litwy i innych dzielnic Polski.
Od XVIII wieku w religijnych uroczystościach ku czci patrona Litwy towarzyszyły kiermasze, zwane popularnie „kaziuki” będące przeglądem rzemiosła i sztuki ludowej Wileńszczyzny. Od 1994 roku jarmark kaziukowy organizowany jest w Poznaniu. Podobnie jak dawny wileński ma charakter religijno –...
Inauguracja działalności Szkolnego Koła Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej w Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Urszulanek w Poznaniu
04-03-2009
W Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Urszulanek w Poznaniu odbyła się uroczystość inauguracyjna działalności Szkolnego Koła Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej. Uczniowie szkoły przygotowali program artystyczny dla zaproszonych gości, wśród których byli przedstawiciele Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – prezes ppłk Jan Górski, por. M. Krzyżańska, por. Urszula Hoffmann (absolwentka Liceum Sióstr Urszulanek), por. Bonifacy Leczykiewicz.
Przybyli również: dyrektor gabinetu Wojewody Wielkopolskiego dr Andrzej Plesiński, kurator Hanna Mergler, kustosz Wielkopolskiego Muzeum wojskowego – Tadeusz Jeziorowski, budowniczy Pomnika Polskiego...
Posiedzenie Zarządu Okręgu Wielkopolska ŚZŻAK
02-03-2009
Kol. Ludwik Misiek zaoferował spotkanie z kierownictwem "Universum" dotyczące kwatery AK na cmentarzu Junikowo. Problemem jest stawianie bez zgody Zarządu Okręgu nagrobków (z kolorowego marmuru, granitu). Kol. Misiek wielokrotnie przeprowadzał rozmowy z rodzinami tych "inwestycji" podkreślając, że przy zakładaniu kwatery zwracano uwagę, że ma ona mieć charakter wojskowy i groby muszą być jednakowe. rozważa się zaproszenie rodzin, które samowolnie zmieniły płyty nagrobne, na rozmowy dotyczące zmian sugerowanych przez „Universum”, aby zgodzić się na kamienne płyty w kolorze zbliżonym do pozostałych grobów.
W przeglądzie uroczystości, w których uczestniczyli żołnierze...
Święto Szkoły w Niechlowie
12-02-2009

Dnia 12 lutego 2009 r. w Zespole Szkół w Niechlowie obchodzone było uroczyście Święto Szkoły. W tym roku, po utworzeniu 1 września Zespołu Szkół, święto było obchodzone wspólnie przez uczniów szkoły podstawowej, przedszkola oraz gimnazjum. Patroni obu szkół to bohaterowie nierozłącznie związani z walką o wolność i niepodległość narodu polskiego, uczestnicy Powstania Warszawskiego.
Na naszej uroczystości gościliśmy żołnierzy z Armii Krajowej zrzeszonych w Światowym Związku Żołnierzy AK w Lesznie. Byli to : Pani Stefania Goryniak, Cecylia Grellus oraz Joanna Fryczkowska. Oprócz świadków i uczestników tamtych wydarzeń naszą uroczystość swoja obecnością...
Uroczystość nadania XIX Liceum Ogólnokształcącemu imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego
10-11-2008

Zapraszamy do obejrzenia Fotogalerii z Uroczystości.
67 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
26-09-2006

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.