17 sierpnia 2020 roku w Kaczkowie-Rojęczynie miała miejsce uroczystość awansowania na wyższy stopień oficerski pani kapitan dr Joanny Kiącej- Fryczkowskiej i mianowanie na I stopień oficerski ś.p. plutonowego pana Alojzego Mrozka,
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00 mszą świętą w Kościele p.w. Św. Marcina w Kaczkowie. Po mszy nastąpiło złożenie kwiatów przy pomniku AK i krótka modlitwa.
Następnie zgromadzeni udali się przed szkołę w Kaczkowie, gdzie w symbolicznym miejscu – przy Drzewie Pamięci poświęconym ś.p. Alojzemu Mrozkowi rozpoczęła się dalsza część uroczystości.
Sztandary Armii Krajowej wprowadził kapitan Krzysztof Tyrcha. Po odśpiewaniu hymnu Polski zebranych gości powitał w imieniu p. Burmistrza Rydzyny, p. Prezydenta Leszna i oddziału Leszno ŚZŻAK dyrektor szkoły- p. Karol Olender.
Zwrócił się m.in. tymi słowami:
Witam w szczególnym czasie- przed dwoma dniami obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego połączone w tym roku z obchodami 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, która uratowała nie tylko Polskę, ale całą Europę przed bolszewizmem. Witam w sierpniu- miesiącu w którym nie tylko wybuchło, ale trwało powstanie warszawskie.
Witam wreszcie w szczególnym miejscu- pod Drzewem Pamięci poświęconym panu Alojzemu Mrozkowi, dowódcy Plutonu AK Kaczkowo, który w grudniu 1944 roku został właśnie tutaj, w dworze w Rojęczynie aresztowany. To tutaj będąca dziś z nami córka Leokadia po raz ostatni widziała Ojca…
Uchwały w sprawie przyznania stopni oficerskich odczytywał kapitan Krzysztof Tyrcha, po wcześniejszym krótkim przedstawieniu życiorysów osób awansowanych.
Aktów nadania stopni oficerskich dokonali ppłk Włodzimierz Cieciura szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu i ppłk Roman Krajniak komendant WKU w Lesznie. Pani Joanna Kiąca- Fryczkowska otrzymała awans na stopień majora, a pan Alojzy Mrozek pośmiertnie stopień podporucznika, który odebrała p. Leokadia Strzelczenia.
urodziła się 4 lipca 1927 r. w Dęblinie. Jej ojciec, Franciszek Kiąca, służył w Wojsku Polskim i pracował w przemyśle lotniczym jako mechanik. Gdy miała 8 lat, wraz z rodzicami i bratem Jarosławem zamieszkała w Warszawie.
W czasie okupacji, jako uczennica Szkoły Handlowej przy pl. Trzech Krzyży, wstąpiła do Szarych Szeregów, a następnie Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim walczyła w batalionie łączności na Ochocie.
14 sierpnia, wraz z ludnością cywilną trafiła do Pruszkowa, a następnie została wywieziona do niemieckich obozów koncentracyjnych: KL Ravensbrück, KL Salzgitter, KL Bergen-Belsen.
Po wyzwoleniu wcielono ją do II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. We Włoszech, w Porto San Giorgio, uczęszczała do Gimnazjum Ogólnokształcącego dla Ochotniczek P.S.K 2-go Korpusu, gdzie w 1946 zrobiła tzw. ,,małą maturę”. W tym samym roku została przeniesiona do Anglii, gdzie od kilku lat przebywał jej ojciec, który po wybuchu II wojny światowej dotarł tam przez Rumunię i Francję.
Joanna Kiąca-Fryczkowska wróciła do Polski w 1947 r. W 1953 r. ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu Poznańskiego. Jest lekarzem specjalistą z zakresu chorób wewnętrznych i geriatrii. Przez wiele lat pracowała jako lekarz w Zabrzu i we Wschowie. W 1977 roku zamieszkała w Boszkowie, a od 1998 w Lesznie.
Alojzy Mrozek
urodził się 20 czerwca 1903 r. w Kochcicach w powiecie lublinieckim.
W 1916 r., po ukończeniu 4 klas Szkoły Powszechnej w Braszczoku, podjął pracę jako robotnik. W 1924 r. zgłosił się ochotniczo do Wojska Polskiego.
Służbę rozpoczął w Górnośląskim Pułku Piechoty w Lublińcu, gdzie w 1925 r. ukończył szkołę podoficerską.
W 1928 roku został przyjęty do Straży Celnej. i skierowany na X Kurs do Centralnej Szkoły Straży Celnej w Górze Kalwarii. W trakcie nauki pomyślnie przeszedł weryfikację, w związku z reorganizacją formacji na Straż Graniczną.
Po ukończeniu Centralnej Szkoły Straży Granicznej przydzielony został w sierpniu 1928 r. do Komisariatu Służby Granicznej Bojanowo Podczas służby dokształcał się w zakresie szkoły średniej, a następnie w Powszechnym Uniwersytecie Korespondencyjnym w Warszawie. Powołany w sierpniu1929 r. na 6 tygodniowe ćwiczenia wojskowe, odbył je w 55 Pułku Piechoty w Lesznie. W 1935 roku w Rawie Ruskiej uczestniczył w kursie tresury psów służbowych. Aktywnie uczestniczył w pracach Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przygotowania Wojskowego na terenie Wielkopolski.
Do wybuchu wojny służył w Placówce Służby Granicznej w Jabłonnie. Brał udział w wojnie obronnej Polski w 1939 r., walcząc w szeregach Batalionu Obrony Narodowej "Leszno" w rejonie Kutna, Sochaczewa i Skierniewic.
Po zwolnieniu z internowania osiedlił się w Rojęczynie.
Od 1941 r. do 1942 r. uczestniczył w kolportowaniu tajnej gazetki "Dla Ciebie Polsko".
W 1943 w ramach scalania WTOP z Armią Krajową został zaprzysiężony przez ppor. czasu wojny. Konrada Latanowicza (ps.„Adam”) na żołnierza Armii Krajowej- przyjął pseudonim „Pierun”.
Następnie po uzgodnieniu z szefem Inspektoratu Rejonowego AK Leszno otrzymał nominację na dowódcę plutonu, który organizował Wawrzyniec Pawelski ps. „Skromny”.
Jednym z zadań, którego się podjął, było wyznaczenie zrzutowiska do odbioru broni w okolicznych lasach, których topografię znał bardzo dobrze.
Aresztowany przez gestapo 14.12.1944 r.
Po ciężkim śledztwie w Domu Żołnierza w Poznaniu zginął w nieznanych okolicznościach w Żabikowie w styczniu 1945 r.
Po komendzie wyprowadzenia sztandarów listy gratulacyjne od wojewody przeczytali dla p. J. Kiącej Fryczkowskiej p. Teresa Masłowska- pełnomocnik wojewody do spraw współpracy ze środowiskami kombatanckimi, a dla rodziny A. Mrozka p. Zenon Jóźwiak- kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego
Uroczystość zakończyła się wspólną kawą na tarasie pałacu.