W kwietniu 2007 rok obchodziliśmy jubileusz 10-lecia istnienia Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej.
Jego naczelna siedziba znajduje się w Płocku, przy Zarządzie Obwodu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Towarzystwo to posiada swój Statut i zostało zarejestrowane w Sądzie Okręgowym w tym mieście.
Pierwsze młodzieżowe Koło Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej powstało w 1997 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. W ślad za nim, na terenie Polski, zaczęły powstawać inne koła.
Jako pierwsze w Wielkopolsce powstało Międzyszkolne Koło TPAK w Szamotułach, przy Muzeum Zamku Górków; następne: w III Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Kantego w Poznaniu, VIII Liceum im. Adama Mickiewicza w tymże mieście, w Gimnazjum nr 1 w Środzie Wielkopolskiej, V Liceum Ogólnokształcącym im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu, w Gimnazjum nr 4 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrowie Wielkopolskim, Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Urszulanek w Poznaniu, II Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie, Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Janka Bytnara „Rudego” w Kaliszu, Zespole Szkół nr 3 w Krotoszynie, Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Bosko Towarzystwa Salezjańskiego w Pile.
W listopadzie 2006 r. został powołany Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej Okręgu – Wielkopolska. W jego skład wchodzą: Henryk Józefowski jako prezes, Violetta Dworecka jako wiceprezes i pełniąca funkcję sekretarza Małgorzata Wiater.
Głównym założeniem działalności kół jest kultywowanie etosu Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
Do celów kół należy także zaliczyć: kształtowanie patriotycznej postawy wśród młodzieży, pogłębienie wiedzy uczniów z zakresu historii regionu, państwa i narodu polskiego okresu II wojny światowej ze szczególnym uwypukleniem roli Armii Krajowej w walce o wolną Ojczyznę. Ważnym zadaniem jest także wykształcenie u uczniów umiejętności badawczych w oparciu o źródło historyczne. Koła realizują powyższe cele poprzez podejmowanie różnorodnych form pracy.
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, ważnym punktem naszej działalności jest rozwijanie przez członków kół umiejętności badawczych. Wiele ich prac powstaje w oparciu o dokumenty i inne źródła wyszperane przez uczniów w prywatnych archiwach. Cenną bazą wiedzy są także pozycje naukowe. Publikacje te, kompletowane są przez młodzież w naszych akowskich biblioteczkach. Wiele z nich otrzymaliśmy w darze od Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i innych instytucji oraz osób prywatnych. Zebrane wcześniej przez uczniów źródła historyczne są przechowywane w szkolnych mini - archiwach.