Od października 2008 r. w II Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Koninie działa Izba Pamięci Narodowej, która specjalizuje się w gromadzeniu pamiątek z regionu konińskiego oraz prezentacji wysiłku żołnierza polskiego w latach II wojny światowej. Szczególne zainteresowanie wzbudza kolekcja mundurów i wyposażenia żołnierzy polskich z różnych frontów II wojny światowej. Nasza kolekcja nie służy tylko do biernej ekspozycji, ale jej stan pozwala na aktywną prezentację przez członków koła historycznego. Taką udaną próbą był udział naszych uczniów w historycznych mundurach w miejskich uroczystościach 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz w miejskich uroczystościach upamiętniających odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Stanowiło to nie tylko formę oddania hołdu żołnierzom polskim, ale było również wzbogaceniem samych uroczystości o nowy historyczny element.
Zainteresowanie tą formą „uprawiania” historii w naszej szkole jest o wiele większe niż ilość mundurów i możliwości finansowe szkoły. Stąd pomysł powołania grupy rekonstrukcji historycznej, która nawiązuje do tradycji wojska II Rzeczypospolitej, a konkretnie 68 Pułku Piechoty, w którym do służby powoływano mieszkańców Konina, a na sztandarze był herb Konina. Minimalna ilość członków grupy rekonstrukcji historycznej to 8 osób (czyli drużyna), a jej skład tworzyliby: oficer, podoficer i 6 szeregowych, w tym jeden jako strzelec ręcznego karabinu maszynowego. Aktualnie jesteśmy w trakcie gromadzenia ekwipunku i udało nam się już pozyskać umundurowanie oficera i 2 szeregowych.
Szkolna grupa rekonstrukcji historycznej będzie szeroko wykorzystywana:
- do popularyzacji i edukacji historii,
- w patriotycznych uroczystościach miejskich i szkolnych,
- w organizacji rajdów turystycznych „szlakiem odwrotu Armii Poznań”,
- w organizacji biwaków z wykorzystaniem fortyfikacji polskich z września 1939 r. na ziemi konińskiej,
- w organizacji rajdów szlakiem fortyfikacji z września 1939r.,
- w prezentacjach grup rekonstrukcji historycznej oraz rekonstrukcjach historycznych.
Zapleczem dla szkolnej grupy rekonstrukcji historycznej jest Izba Pamięci Narodowej w naszej szkole, gdzie mundury i wyposażenie stanowią ważną część ekspozycji poświęconej polskim tradycjom wojskowym.
Wszystkich, którzy chcą nam pomóc w tworzeniu szkolnej grupy rekonstrukcji historycznej, zapraszamy do współpracy. Koordynatorem projektu jest pan Andrzej Warda - nauczyciel historii.