Puszcza Świętokrzyska położona jest na wyżynie Kieleckiej w rejonie Płaskowyżu Suchedniowskiego. Z pewnością jej tereny są skarbem przyrody polskiej, jednak dla nas zyskała ona także inny wymiar…
Towarzystwo Przyjaciół Armii Krajowej Okręg Wielkopolska zorganizowało pod koniec września trwającą trzy dni wycieczkę śladami AK do Puszczy Świętokrzyskie, w której uczestniczyli uczniowie poznańskich liceów wraz z opiekunami.
Podczas wyjazdu mieliśmy okazje lepiej zapoznać się z tym rejonem Polski, a przede wszystkim odkryć bogatą historię partyzantki na Kielecczyźnie. Naszym przewodnikiem był pan Szczepan Mróz, który od wielu lat zajmuje się ta tematyką. Dzięki jego rozległej wiedzy mieliśmy okazję chociaż trochę poznać i zrozumieć walkę o wolność, która tu się rozegrała.
Razem zwiedziliśmy klasztor cystersów w Wąchocku, po którym oprowadził nas sympatyczny brat Marian. Obejrzeliśmy muzeum, w którym zmagazynowano liczne pamiątki z okresu powstań narodowych i wojen oraz oddaliśmy hołd majorowi Janowi Piwnikowi „Ponuremu” składając kwiaty i zapalając lampkę przed jego kryptą.
Następnie wyruszyliśmy do lasu, aby odnaleźć miejsca nieodłącznie związane z postacią tego nieugiętego i niezwykle charyzmatycznego dowódcy i z jego żołnierzami, a także z innymi zgrupowaniami partyzanckimi walczącymi na tych terenach.
Mieliśmy więc okazję zobaczyć Wykus i Barwinek – miejsca koncentracji oddziałów „Ponurego”, w których odbyły się obławy niemieckie, miejsca spoczynku poległych żołnierzy, leśna kapliczkę. Szliśmy także Partyzancką Droga Krzyżową.
Atmosfera lasu, obecność historii, krzyże i znaki świętokrzyskich oddziałów partyzanckich wywierały niesamowite wrażenie, które trudno było zatrzeć. Z pewnością zapisały się na trwałe w naszej pamięci jako symbole niezłomnej walki w naprawdę trudnych i wymagających warunkach.
Następnego dnia wyruszyliśmy do Kielc. Wydarzenia, których byliśmy tam świadkami, chociaż nawiązywały do tego co zobaczyliśmy poprzedniego dnia, przyniosły nam inne wrażenia. Byliśmy uczestnikami uroczystości zorganizowanych z okazji 69. Rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Złożyły się na nie msza św. odprawiona w kieleckiej katedrze oraz przemówienia i wręczenie odznaczeń przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. Stało się to dla nas niezwykła okazją do ujrzenia bohaterów walk, o których tyle słyszeliśmy. Niektórym z nich mieliśmy zaszczyt uścisnąć rękę.
Pierwszy raz w życiu mieliśmy okazję zwiedzić ziemię świętokrzyską i nasze wyobrażenia różniły się bardzo od wyobrażeń, jakie na jej temat mieliśmy. Tereny te obfitują w ciekawe miejsca o wielu walorach przyrodniczych i historycznych. W Puszczy Świętokrzyskiej można wręcz poczuć unoszącego się ducha patriotyzmu! Warto się jemu poddać, by przypomnieć sobie, że ludzie ginęli w obronie naszej Ojczyzny i należy im się od współczesnych szacunek i uznanie.
Uważamy, że każdy prawdziwy Polak powinien zainteresować się historia walk o wolność na terenach tak bliskiej, a zarazem tak dalekiej Kielecczyzny. My, poznańscy licealiści, dzięki Światowemu Związkowi Przyjaciół AK Okręg Wielkopolska mieliśmy tę możliwość. Dziękujemy!
Małgorzata Krawczak
Natalia Skrzypek
Uczennice V L.O. im. Klaudyny Potockiej
Poznań