16 września 2012 r. w Tursku odbyły się obchody związane z 69. rocznicą zrzutu broni alianckiej dla Armii Krajowej. Uroczystości rozpoczęto od mszy św., która została odprawiona w Sanktuarium Maryjnym w Tursku. Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą ku czci żołnierzy Armii Krajowej.
Następnie w Wiejskim Domu Kultury w Tursku nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Tursku zorganizowali obchody Dnia Patrona. Z tej okazji przeprowadzono konkurs wiedzy o AK. Losowanie pytań i odpowiedzi przeplatały piosenki patriotyczne wykonane przez uczniów szkoły. Ostatecznie zwyciężyły trzy zespoły. Pierwsze miejsce ex aequo zdobyły dwie drużyny: Dominika Kwiatkowska i Weronika Zybała oraz Aleksandra Tanaś i Beata Taszarek. Drugie miejsce przypadło drużynie Ilony Wawrzyniak i Katarzyny Kałużnej. Koordynatorem konkursu była nauczycielka Pani Genowefa Szymoniak. Uczniowie uradowali serca kombatantów wysokim poziomem wiedzy, a nauczyciele autentycznym zaangażowaniem w przygotowaniu uczniów i prowadzeniu konkursu.
W uroczystościach uczestniczyli m.in.: żołnierze ŚZŻ Armii Krajowej z Poznania, członkowie WSPAK, przedstawiciele władz samorządowych gminnych i wojewódzkich oraz mieszkańcy Turska i młodzież szkolna. Uroczystości uświetniła obecność pocztów sztandarowych szkolnych oraz związków kombatanckich.
*
W nocy z 14 na 15 września angielskie samoloty zrzuciły broń i amunicję w okolicach Kalisza, Pleszewa i Środy Wielkopolskiej. Organizacją akcji odbioru zrzutu pod kryptonimem „Groch” w Tursku zajęli się żołnierze z placówek AK „Poelitz” w Pleszewie i „Gronostaj” w Tursku. W wydanej w tym roku monografii „Tursko i okolice” Stanisław Małyszko tak pisze o tym wydarzeniu: „Do przyjęcia zrzutu zostało wytypowanych 25 osób z AK, w tym 7 z Pleszewa. Pozostali pochodzili z placówki „Gronostaj”. Sygnał o jego dokładnym terminie otrzymano drogą radiową, w czasie polskiej audycji radia BBC. Uzbrojenie uczestnicy odbioru zrzutu otrzymali 14 września w domu Franciszki (ps. „Maria”) i Józefa (ps. „Rom”) Malińskich w Tursku. Broń została przewieziona z Pleszewa przez wspomnianą już Franciszkę Malińską i zakopana w pobliżu gorzelni. Zrzut do Turska dostarczony został z Anglii samolotem Halifax „Z” 911, który wystartował z Tempsford. Dowodził nim kapitan Zygmunt Zbucki, a operacja miała kryptonim „Flat 24” i numer 64/84. Szczęśliwie udało mu się dotrzeć nad zrzutowisko w Tursku, zrzucić 12 pojemników i wrócić do bazy w Anglii. Według ustaleń Antoniego Witkowskiego w pojemnikach były m.in. pistolety „Steny” z amunicją, lekkie karabiny maszynowe „Bren” z amunicją, rewolwer „Colt” z amunicją, Granaty przeciwpancerne i ręczne oraz zapalniki przeciwpancerne, naboje sygnalizacyjne, radio i cztery radiostacje, materiały sabotażowe, mapy i opatrunki.”
Odbiór zrzutu na łąkach w Tursku zakończył się sukcesem, gdy sprawa nieco ucichła otrzymane materiały przewieziono do pobliskiego Pleszewa. (tm)
Fot. Teresa Masłowska