Obchody 74. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęto od uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu.
W przemówieniu Marszałek Woźniak powiedział m.in.: - Od kilku lat spotykamy się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, aby przypomnieć szczególne karty polskiej historii. Polskie Państwo Podziemne było przecież jedynym takim w okupowanej Europie. Jego struktury podporządkowane rządowi Rzeczypospolitej na uchodźstwie, dawały Polakom nadzieję i siłę do przetrwania mrocznej, okupacyjnej nocy. Szanowni Państwo, kiedy spotykamy się w kolejne rocznice powstania Polskiego Państwa Podziemnego, zawsze ogromnie cieszę się z tak licznej obecności żołnierzy Armii Krajowej. „Dobry przedwojenny materiał”, jak zwykliście o sobie Państwo mówić - stawia się na apel, niezależnie od pogody i temperatury, a często i stanu zdrowia. Tak, jak robiliście to Państwo zawsze.
Bardzo dziękuję za Wasze nieustające zaangażowanie, a przede wszystkim za to, że dla młodych ludzi, którzy przychodzą tutaj, czasem zapewne ze sceptycznym nastawieniem do historycznych rocznic, jesteście przykładem wierności temu, w co się wierzy. Żołnierze Armii Krajowej, jesteście nam bardzo potrzebni. Wspierajcie nas dalej swoją siłą, uczciwością i niezłomnością.
Po Apelu Pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, a kapelan AK ks. kan. Leonard Poloch odmówił modlitwę za poległych i zamordowanych w obozach koncentracyjnych. Rota w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Powietrznych i składanie kwiatów zakończyło pierwszą część uroczystości.
Spotkanie kontynuowano w Domu Żołnierza. Płk Jan Górski z Tomaszem Bugajskim, Członkiem Zarządu Województwa Wielkopolskiego wręczyli medale za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Odznaczeni zostali:
1. Stanisław Holak – prezes Środowiska „Knieje” Światowego Zarządu Żołnierzy Armii Krajowej
2. Zenon Jankowski – prezes Oddziału w Pile ŚZŻAK
3. Świętej pamięci Marian Kaczmarek – były prezes Stowarzyszenia „Szarych Szeregów” ŚZŻAK – odznaczenie odebrał p. Zbigniew Podeszwa, obecny prezes „Szarych Szeregów”
4. Regina Linkowska – prezes Środowiska „Ostra Brama” ŚZŻAK
5. Dr Agnieszka Łuczak – Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu
6. Aleksandra Pietrowicz – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu
7. Janusz Sławek – prezes Środowiska „Wierchy” ŚZŻAK
8. Józefat Sztuka – prezes Koła Gniezno ŚZŻAK
9. Janusz Wawrzyniak – prezes Środowiska „Jodła” ŚZŻAK
Odznakę honorową za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej otrzymał
Pan Jerzy Zielonka – dziennikarz tygodnika „Panorama Leszczyńska".
Płk Marcin Wasiński z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył medale „Pro Patria”. Odznaczeni zostali:
1. Halina Chmielewska – członkini Środowiska „Ostra Brama” ŚZŻAK
2. Paweł Cierechowicz – nauczyciel historii w LO Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Poznaniu
3. Marek Goryniak – przedsiębiorca, członek Oddziału ŚZŻAK w Lesznie
4. Prof. dr hab. Kazimierz Grottel – członek Zarządu Okręgu „Wielkopolska” oraz przewodniczący Komisji Socjalnej ŚZŻAK
5. Paweł Perekietka – nauczyciel matematyki i informatyki z Liceum nr 5 im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu
6. Wiesław Siekański – nauczyciel informatyki z Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów w Poznaniu
7. Dr Rafał Sierchuła - pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu
8. Kazimierz Szymański – prezes Koła w Krobi ŚZŻAK
9. Jadwiga Wieland – dyrektor Gimnazjum nr 1 w Środzie Wlkp.
10. Dr Anna Ziółkowska – dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie
Wszystkim odznaczonym serdecznie gratulujemy!
Sylwetkę hm. Floriana Marciniaka, twórcę Szarych Szeregów, absolwenta III LO w Poznaniu, przypomniała Violetta Dworecka, reprezentująca Wielkopolskie Stowarzyszenie Pamięci AK. Uczniowie III LO im. św. Jana Kantego w Poznaniu przedstawili program artystyczny przygotowany pod kierunkiem Aleksandry Francuz.
W niedzielę 29 września odprawiono Akowską Mszę św. w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry.
Organizatorami byli Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego wraz z Zarządem Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.