W sobotę 1 marca 2014 roku na skwerze przy ulicy Księcia Józefa Poniatowskiego w Lesznie odsłonięto Pomnik Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpoczęto Mszą św. w Bazylice Mniejszej pw św. Mikołaja.
Po nabożeństwie przemaszerowano od pomnik, gdzie pułkownik Jan Górski, prezes Zarządu Okręgu „Wielkopolska” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Marian Sobkowiak, prezes Oddziału Leszno ŚZŻAK, członek tajnej organizacji „Czarny Legion”, więzień obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, odsłonili pomnik.
Prezydent Leszna Tomasz Malepszy przemawiając m.in. podziękował autorom inicjatywy i budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych, którymi są leszczyniacy: były radny Marek Goryniak oraz historycy dr Waldemar Handke i Zenon Jóźwiak.
- Należy pamiętać o Żołnierzach Wyklętych, którzy zginęli, bo z końcem wojny nie złożyli broni i nie godzili się na kolejną, tym razem sowiecką okupację, należy pamiętać o majorze Zygmuncie Szendzielarzu „Łupaszce”, o pułkowniku Łukaszu Cieplińskim, o Stanisławie Kasznicy i wielu innych pomordowanych w katowniach UB, ale powinniśmy także pamiętać o żyjących Żołnierzach Wyklętych. Kilku jest tu dzisiaj z nami, jest z nami Tadeusz Inglot, jest Stanisław Holak – mówił płk Jan Górski, który przez niezwykłą skromność nie dodał, że sam otrzymał karę śmierci i spędził kilka lat w komunistycznym więzieniu.
Liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Odśpiewano hymn i Rotę, a kibice Unii Leszno odpalili race i skandowali hasła, m.in.: „Chwała bohaterom” oraz „Armia Wyklęta - leszczyńska Unia pamięta”. Po zakończeniu ceremonii przy Pomniku w auli Zespołu Szkół Ekonomicznych wręczono pamiątkowe medale i albumy. Marek Goryniak został odznaczony Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, przyznanym przez Andrzeja Kunerta, Przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
W uroczystości uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele władz, instytucji, uczniowie, liczni mieszkańcy Leszna i Wielkopolski. W składzie delegacji ŚZŻAK z Poznania byli: prezes Jan Górski, wiceprezes Maria Krzyżańska, Mieczysław Pieńkowski i Stanisław Holak, Tadeusz Inglot, Zenon Wechmann, który jest także przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Henryk Józefowski, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Przyjaciół AK.