3 sierpnia 2015 r. uroczyście obchodziliśmy 90. urodziny kapitana Mieczysława Pieńkowskiego, który jako skarbnik od wielu lat skrupulatnie dba o finanse Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Tego dnia w sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego spotkali się przyjaciele z Armii Krajowej, władze Zarządu Okręgu Wielkopolska, kombatanci z innych stowarzyszeń, rodzina, członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci AK, młodzi ludzie m.in. ze Stowarzyszenia Odra-Niemen, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i urzędu miasta, by złożyć szanownemu jubilatowi najlepsze życzenia i obdarować kwiatami i prezentami. Listy z życzeniami przesłali Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania.
W miłej atmosferze przy kawie, ciastkach i torcie urodzinowym od Marszałka Woźniaka, jubilat wspominał służbę łącznika w AK. Profesor Kazimierz Grottel zabłysnął aktorskim talentem wspaniale recytując wszystkie zwrotki „Ballady Alpuhara” Adama Mickiewicza, jubilat zadeklamował wiersz własnej twórczości, a reszta sali zaśpiewała partyzancką piosenkę „Rozszumiały się wierzby płaczące”.
Szanownemu Jubilatowi życzymy 200 lat!
*
Kapitan Mieczysław Pieńkowski ur. się 5 sierpnia 1925 r. w Fordonie. Jego ojciec Stanisław – rodzony warszawiak, rocznik 1900. Matka Bronisława, z domu Nowak, urodziła się w 1903 r. we Włoczkowice na Kresach Wschodnich. W 1939 r. Mieczysław Pieńkowski ukończył I klasę Gimnazjum im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W Sanoku zrobił średnią szkołę handlową. Był łącznikiem Armii Krajowej, po złożeniu przysięgi przybrał pseudonim „Długi”, następnie „Miecz”. Tytuł magistra ekonomii uzyskał w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu. Pracował jako biegły rewident m.in. w Zakładach Cegielskiego, przez 30 lat zajmował kierownicze stanowiska w Izbie Skarbowej w Poznaniu. W 1998 r. został członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Poznaniu. Od początku jest skarbnikiem Zarządu Okręgu „Wielkopolska” ŚŻŻAK. Kontynuuje dziennikarsko-pisarskie tradycje rodziny Pieńkowskich. Współpracuje z Biuletynem Informacyjnym Okręgu „Wielkopolska” ŚZŻAK oraz „Wiadomościami Ziemiańskimi”. (tm)