10 listopada 2016 roku Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kaczkowie obchodziła Święto Patrona.
Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie mszą świętą w kościele św. Marcina w Kaczkowie, po której delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku Armii Krajowej. Następnie wszyscy udali się do sali wiejskiej na apel.
Wśród zaproszonych znaleźli się goście honorowi - weterani Armii Krajowej: wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska major Ludwik Misiek, kapitan Mieczysław Pieńkowski i kapitan Zbigniew Podeszwa.
Weteranów Armii Krajowej z Leszna reprezentowali: prezes Oddziału Leszno ŚZŻAK porucznik Marian Sobkowiak i uczestniczka Powstania Warszawskiego kapitan Joanna Kiąca-Fryczkowska oraz przedwojenni uczniowie szkoły w Kaczkowie pan Edmund Ostrowski i pani Teresa Janowska. Przybyli też przedstawiciele rodzin dowódców plutonu AK Kaczkowo panowie Wawrzyniec Pawelski i Henryk Mrozek z małżonką.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się też m.in. zastępca burmistrza Rydzyny - Łukasz Bartkowiak i dyrektor leszczyńskiej Delegatury Kuratorium Oświaty - Tadeusz Waczyński, Henryk Józefowski - prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej oraz delegacje szkół z gminy i noszących imię Armii Krajowej z Niechlowa i Turska wraz z pocztami sztandarowymi.
W swoim wystąpieniu dyrektor szkoły – Karol Olender podkreślił jak ważne zadania wychowawcze stoją przed szkołą i jak istotną rolę w tych działaniach spełnia patron szkoły:
Zadaniem szkoły jest uświadamianie uczniom, że wspólnoty takie jak rodzina, środowisko lokalne i Ojczyzna stanowią wielką wartość w życiu każdego człowieka, i że każdy ma wobec tych wspólnot obowiązki. W wychowaniu patriotycznym ważne jest, aby przekaz na temat Ojczyzny nie był abstrakcją, ale był osadzony w konkretnych realiach. Chcąc zaszczepić w młodzieży miłość do Polski należy odwoływać się do postaci dobrze im znanych i bliskich, pochodzących z ich środowiska. Dlatego przed 9 laty podjęliśmy decyzję, że Patronem Szkoły będzie Armia Krajowa, której pluton podczas wojny działał na terenie naszych miejscowości. Wybraliśmy ideały i wzorce, którym byli wierni wszyscy członkowie Armii Krajowej, którzy często, mimo młodego wieku walczyli i oddawali życie dla Ojczyzny idąc do walki z hasłem: ”Bóg- Honor- Ojczyzna”. Armia Krajowa jest dla uczniów wzorem również dlatego, że wprowadzała w życie wciąż aktualne, choć coraz rzadsze ideały lojalności, przyjaźni i wierności złożonej przysiędze.
Po tych słowach na scenę weszli pierwszoklasiści, którzy złożyli pierwszą w swoim życiu przysięgę na sztandar.
Dyrektor wyraził nadzieję, że uczniowie złożoną przysięgę wezmą sobie głęboko do serca i każdego dnia będą wierni maksymie widniejącej na sztandarze szkoły, która brzmi: „Młode serca i umysły Ojczyźnie”
Po przysiędze pierwszaków dyrektor stwierdził, że jest dumny z faktu, że szkoła współpracuje ze szkołami noszącymi jak oni imię Armii Krajowej, a uczniowie biorą udział w szeregu uroczystości patriotycznych na terenie gminy, powiatu i województwa. Placówka od kilku lat jest też organizatorem gminnego konkursu piosenki patriotycznej „Ojczyznę wolną kocham i szanuję”, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży.
Dyrektor poinformował też, że szkoła po raz pierwszy była organizatorem Biegu Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, w którym wzięło udział ponad 150 zawodników. Równie ważnym co uczczenie pamięci tych, którzy zostali wierni przysiędze do końca było to, że dzięki okolicznościowej wystawie zebrani mogli często po raz pierwszy, poznać historię tych, o których istnieniu w poprzednim ustroju starano się zapomnieć. Sam bieg zintegrował też lokalną społeczność, spotkał się z życzliwością i sympatią mieszkańców.
Następnie zaproszeni goście i delegacje szkół przekazali życzenia na ręce dyrektora szkoły.
Po przekazaniu życzeń wszyscy wysłuchali piosenek w wykonaniu zwyciężczyń gminnego konkursu piosenki patriotycznej i obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów szkoły.
Po zakończeniu apelu goście udali się do szkoły, gdzie między innymi mogli obejrzeć przygotowaną we współpracy z Archiwum Państwowym w Lesznie wystawę „Mieszkańcy południowo-zachodniej Wielkopolski w walce o zachowanie narodowej tożsamości”.