Nekrolog
11 czerwca 2022 zmarł
śp. mjr Janusz Gunderman
ps. „2671”, „Janusz”
Żołnierz Armii Krajowej
Powstaniec Warszawski , Batalion „Gustaw-Harnaś”
Więzień obozu jenieckiego w Altengrabow XI A
Długoletni Prezes Środowiska „Syrena”
Odznaczony
Krzyżem Walecznych, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem za Warszawę, Medalem Zwycięstwa i Wolności innymi odznaczeniami.
Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny
Cześć Jego pamięci!
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
Okręg Wielkopolska i Środowisko i „Syrena”
Msza św. pogrzebowa odbędzie się 22. 06.2022 o godz. 9:30 w Kościele pw. św. Jerzego przy ul. Swobody. Pogrzeb o godz. 11:10 na cmentarzu junikowskim
______________________
Major Janusz Gunderman urodził się 24 listopada 1926 roku w Poznaniu, gdzie mieszkał do 1940 roku. W 1940 roku został przesiedlony do Warszawy. Przed wojną ukończył szkołę powszechną przy gimnazjum i liceum Adama Mickiewicza, gimnazjum na tajnych kompletach w Warszawie i polskie gimnazjum im. Jana Kasprowicza. Jego ojciec należał do elitarnej organizacji konspiracyjnej „Ojczyzna”, przygotowującej kadry dla Niepodległej Polski.
W 1941 roku Janusz Gunderman wstąpił do Hufców Polskich, skąd w 1942 roku przeszedł do Narodowej Organizacji Wojskowej, podporządkowanej dowództwu Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim walczył w Batalionie ,,Gustaw”, kompanii ,,Aniela”. W czasie godziny „W” 1 sierpnia zgrupowany został na Starówce, przy ulicy Długiej 5. Stamtąd ewakuowany został do walk na Woli, a następnie skierowany ponownie do obrony Starego Miasta, gdzie walczył aż do upadku dzielnicy. Jego oddział przeszedł kanałami do Śródmieścia jako jeden z ostatnich. Powstanie ukończył w stopniu kaprala, a za walki na Starym Mieście został odznaczony Krzyżem Walecznych. Jego siostry należały do Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej w Warszawie i również brały udział w Powstaniu walcząc na Czerniakowie, Mokotowie i Sadybie.
Po kapitulacji został wywieziony do stalagu Fallinbostel XIB, a następnie do pracy w hucie miedzi skąd udało mu się zbiec. Ponownie aresztowany, skierowany został do stalagu Altengrabow XIA, a uwolniony w kwietniu 1945.
Po powrocie do Polski zamieszkał u ojca w Gdańsku, gdzie ukończył liceum, a następnie studia wyższe na Politechnice Poznańskiej, uzyskując stopień magistra inżyniera budownictwa lądowego. Jako starszy projektant pracował w Poznańskim Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego i Biurze Studiów i Projektów Łączności w Powstaniu, gdzie sprawował również funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność. Od 1993r. należał do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska, gdzie był przewodniczącym Komisji Odznaczeń i Awansów, a od 2008 pełnił funkcję prezesa Środowiska Syrena.
Odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim, odznaczeniem „Weteran Walk o Niepodległość”, czy ,,Akcja Burza”. W czasach powojennych awansowany do stopnia majora.