Istnieją miejsca, które warto zobaczyć, przychodzą też momenty, które sprawiają, że w miejscach tych musimy się znaleźć. Jednym z nich jest bez wątpienia Westerplatte – niepozorny półwysep, który został nieodwracalnie wpisany w historię Polski i świata. To tutaj swój początek miała najstraszniejsza tragedia XX wieku – II wojna światowa.
Uczniowie wielkopolskich szkół zrzeszonych w Kołach Przyjaciół Armii Krajowej mieli niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w ramach 26. Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte zorganizowanego przez Zespół Szkół Morskich z Gdańska.
Naszą historyczną podróż, współfinansowaną przez marszałka Wielkopolski Marka Woźniaka i Fundację Polskiego Państwa Podziemnego, rozpoczęliśmy 29 sierpnia 2009r. Będąc przedstawicielami III, V i VIII LO w Poznaniu, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Szamotułach, Zespołu Szkół nr 3 w Krotoszynie oraz Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim, braliśmy udział w sympozjum wraz z reprezentacjami szkół noszących imię Bohaterów Westerplatte z całej Polski. Po dojeździe do Gdańska i zakwaterowaniu wzięliśmy udział w uroczystym otwarciu spotkania. Obecni na niej przedstawiciele kuratorium zaprezentowali list od minister edukacji Katarzyny Hall. Gośćmi honorowymi były towarzyszące nam kombatantki p. Maria Krzyżańska i p. Urszula Hoffman ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Wielkopolska, przede wszystkim był nim jednak kpt. Ignacy Skowron – jeden z trzech żyjących jeszcze obrońców Westerplatte, którego zgromadzeni powitali oklaskami na stojąco.